Nejoblíbenější jména jsou v Plzni v posledních letech téměř totožná. Kromě nich ale zapsaly úřednice také například křestní jméno Eren Dželil Nechat nebo exotickou Eleanoru, Dafné, Deboru, Haidi, Melisu, Marlen, Sáru Coco či Vivien. Mezi kluky zapsanými v Plzni byl vloni i Cristobal, Hajk, Majkl, Velislav nebo Dilbar.

Kritérium při výběru jména pro většinu lidí představuje to, jak se jim jméno líbí. Ze statistik vyplývá, že na základě obliby vybírá jméno pro své dítě asi osmdesát procent lidí, dalších devatenáct procent vybírá podle svého nebo partnerova jména, vzácněji pak i podle jiných rodinných příslušníků. Zbývající procento volí jméno náhodně, podle rozhodnutí někoho jiného nebo až přímo na porodním sále.

Ne vždy se na jméně shodnou oba rodiče. „Kdysi jsem si prosadila Rozárku, strašně se mi to jméno líbilo. Ve školce byly dvě, teď je dcera v první třídě a je jediná. Je fakt, že přítel byl tvrdě proti a ze začátku dceru ani neoslovoval jménem, což jí jako miminku samozřejmě nevadilo,“ prohlásila Plzeňanka Klára Faistová.

Neobvyklá jména zvolili pro své děti Hnátovi z Plzně. Jejich jedna dcera se jmenuje Alexandra Phoebe a synové Samuel Bradley a Max Chandler. Maminka tvrdí, že jména vybíral manžel a na seriál Přátelé se nedívá…

Počet novorozenců v Plzni loni oproti roku 2010 téměř o desetinu klesl. Matrika na centrálním plzeňském obvodu, která má na starosti celé krajské město, zapsala v roce 2011 celkem 3812 miminek. Jsou to děti, které přišly na svět v plzeňských porodnicích, ne všechny ale mají trvalé bydliště ve městě. Vloni se narodilo více chlapců – bylo jich 1921, děvčat bylo 1891. „Dvojčat přišlo na svět 124,“ řekl starosta obvodu Jiří Strobach (ODS).

Počet narozených dětí v posledních letech pomalu klesá. V roce 2009 se jich v Plzni narodilo 4220 a o rok později 4183. Mimo manželství přišlo loni na svět 42 procent dětí (v roce 2010 to bylo 41 procent). Snoubenci loni uzavřeli v Plzni 671 sňatků a 16 registrovaných partnerství, to je o 27 sňatků méně a o sedm registrovaných partnerství víc než předloni.

Nejčastější jména zapsaná v Plzni

rok 2009:

Jan / Tereza
Jakub / Eliška
Tomáš / Anna

rok 2010:

Jan / Eliška
Jakub / Tereza
Tomáš / Anna

rok 2011:

Jakub / Eliška
Jan / Tereza
Tomáš / Adéla