První odchov ohrožených zeber bezhřívých se letos povedl plzeňské zoologické zahradě. Samici narozenou 16. ledna chovatelé pojmenovali Tanisha, 27. března se pak narodila Embimbi.První odchov ohrožených zeber bezhřívých se letos povedl plzeňské zoologické zahradě. Samici narozenou 16. ledna chovatelé pojmenovali Tanisha, 27. března se pak narodila Embimbi.Zdroj: Kateřina Misíková„Matkou Tanishy je osmnáctiletá Tosia narozená v Chorzově, matkou Embimbi je čtrnáctiletá Etosha narozená ve Wroclavi. Otcem obou je čtrnáctiletý Kim narozený ve Dvoře Králové, který ale už v prosinci odjel do dánského Givskudu,“ uvedl mluvčí plzeňské zoo Martin Vobruba.

Zebra bezhřívá je v současnosti podle dostupných informací nejohroženějším poddruhem zebry stepní, její populace v národních parcích nepřesahuje 300 kusů. V jedenácti evropských zoo je chováno pouze kolem čtyř desítek těchto zeber. „Název této formy zebry je odvozený od jevu, kdy se ve dvou až třech letech hříva dospívajících zeber zredukuje, u samců může až vymizet. Mláďata se v Plzni narodila už v letech 2021 i 2022, ale nebyla odchována; letošní dvě samice jsou tak naším prvním odchovem zeber bezhřívých,“ poznamenal Vobruba.

V nedávné době byl do Plzně dovezen z pražské zoo nový hřebec Haidar a dvě klisny Pia a Pora, obě skupiny se zatím ve výběhu, kde mají za spoluobyvatele pštrosy dvouprsté, perličky a antilopy vodušky červené, střídají.

V uplynulých dnech rozšířila kolekci plzeňské zoo Mira, mladá samice irbise horského známého také jako levhart sněžný.
V plzeňské zoo mají novou samici sněžného levharta

Zebry jsou v Plzni chovány od roku 1974 a množí se od roku 1977. Dlouhé roky byl chován poddruh zebry stepní - zebra Chapmanova, kdy byly odchovány desítky mláďat. Dalších asi 25 potomků zde měl i jiný poddruh zebry stepní, zebra Böhmova.