Efektivnější uskladnění a rychlejší odbavování piva v lahvích a plechovkách má Prazdroji zajistit nový plně automatizovaný sklad na lahve a plechovky za 780 milionů korun, který roste v plzeňském pivovaru. Jeho stavba začala v loňském roce, Prazdroj ho zprovozní do konce letošního roku.

Jedním z přínosů nového skladu má být rychlejší expedice plechovkového i lahvového piva do obchodů. „Díky novému skladu budeme schopni odbavit větší množství závozů a tím rychleji zásobovat naše zákazníky. V tuto chvíli už ale přemýšlíme o druhé fázi, tedy jeho rozšíření. Tím by se současná skladovací kapacita plzeňského pivovaru zdvojnásobila,“ uvedl František Holý, manažer skladů Plzeňského Prazdroje.

Nový sklad vzniká na ploše 10 000 metrů čtvrtečních, tedy zhruba na rozloze jednoho a půl fotbalového hřiště. Bude mít kapacitu 16 000 palet (zhruba 18 milionů piv), což je o 7 500 víc než stávající vedlejší sklad.

Zboží bude ze stáčecí linky přepravováno do skladu pomocí automatického pojízdného systému na kolejích. Pomocí něj pak zboží automaticky dojede z místa uskladnění až k odbavení. Do regálů, které pivovar nyní staví, bude zboží na paletách uskladněno pomocí jeřábových zakladačů.

„Nový opláštěný samonosný regálový sklad v Plzni bude nejmodernější sklad, který v našich pivovarech máme. Díky systému regálů i způsobu přepravy zboží mezi nimi ušetříme nejen prostor, ale snížíme i náklady na převoz zboží a také množství vyprodukovaného CO2, což zapadá do naší strategie udržitelnosti. Budova skladu bude v dlouhodobém horizontu energeticky neutrální, na střeše plánujeme instalovat fotovoltaické panely. Jeřábové zakladače budou navíc vybaveny technologií rekuperace, čímž se šetří energie,“ dodal Holý.

Podle mluvčího pivovaru Zdeňka Kováře plánuje Prazdroj na místě stávajícího vedlejšího skladu v budoucnu vystavět novou stáčecí linku na vratné skleněné lahve. „Právě tento typ obalu je v rámci našeho portfolia nejprodávanější a z pohledu dopadů na životní prostředí jsou vratné skleněné lahve v segmentu baleného piva nejšetrnější volbou. Proto se na ně chce pivovar soustředit i v budoucnu,“ sdělil Kovář.