Zhoršenou jakost vody zjistili 20. června hygienici na hrázi přehrady Hracholusky a na rybníku Valcha na Klatovsku. Na Valše hygienici kvůli zvýšenému množství sinic nedoporučují koupání citlivým jedincům, lidem s alergií a oslabenou imunitou, dětem a těhotným ženám. Podle hydrobiologa Jindřicha Durase mohla být před časem na přehradě Hracholusky voda mírně zakalená po srážkách, nyní je tam ale velmi kvalitní voda s průhledností u hráze až pět metrů a teplotou přes 23 stupňů. U hráze je přehrada bez sinic, ve střední části kolem silničního mostu už se mohly místy objevit první hráškově zelené vločky sinic. "Ovšem ten výskyt je zatím hluboko pod hygienickými limity a není se z pohledu koupání čeho obávat," řekl Duras.

Dobrou kvalitu vody mají rybníky v Plzni. Jsou bez sinic a s dobrou vodou - jezírko Košutka má průhlednost dva metry, v soustavě boleveckých rybníků je voda průhledná do jednoho až dvou metrů. Bez problémů je i jezírko Škodaland u Českého údolí. Teplota vody dosahuje až přes 22 stupňů Celsia. Pouze na Boleveckém rybníku, který má vodu průhlednou do 3,5 metru, jsou místy na vodě zbytky vodních rostlin. Nejlepší podmínky jsou u rampy a pod Bílou Horou, dodal Duras. Správci rybníků vodní vegetaci denně kosí speciální podvodní lodí.

Přehrada České údolí u Plzně je podle něj zakalená materiálem splaveným z polí po velké vodě po deštích. Průhlednost vody v nádrži je jen 30 centimetrů a dnešní teplota 21,4 stupně.