V její spodní části totiž vznikají nové pavilony. Za rok a půl tady lidé uvidí zvířata, která v Plzni ještě nikdy nebyla. Mezi největší lákadla budou patřit žirafy, hrošíci liberijští nebo indický nosorožec.

„Indický nosorožec bude u nás dokonce jediný v republice. Máme slíbeného samce z Berlína,“ upřesnil mluvčí zoo Martin Vobruba. I od ostatních velkých zvířat přicestují nejprve samci, aby se o ně plzeňští ošetřovatelé naučili starat. Až po několika měsících k nim přibudou samice. S kolaudací nových pavilonů se počítá na červen 2010, pro návštěvníky se otevřou pravděpodobně v září.

Zoo tak bude oslabená téměř celé dvě sezony. Ředitel Jiří Trávníček z toho ale obavy nemá. „Letos je zatím návštěvnost srovnatelná s loňskou. Někteří lidé s permanentkami se navíc chodí dívat, jak rostou nové stavby. Až pavilony otevřeme, počítáme s nárůstem návštěvnosti o 20 až 25 procent. Ročně by tak zoo mělo projít asi půl milionu lidí,“ uvedl Trávníček. Ceny vstupného se kvůli stavebním pracím snižovat nebudou.

Zoologická zahrada získala na výstavbu za desítky milionů korun dotace od Evropské unie. Do nových pavilonů přijme asi šest až osm nových pracovníků, hlavně ošetřovatele a údržbáře.

Už ve čtvrtek odpoledne od 14 do 19 hodin se v zoo koná tradiční pálení čarodějnic. Děti v kostýmu čarodějnic a čarodějů budou mít vstup zdarma. Na prvního máje je připraven na statku Lüftnerka program pod májkou.