close V uplynulých dnech rozšířila kolekci plzeňské zoo Mira, mladá samice irbise horského známého také jako levhart sněžný. info Zdroj: Kateřina Misíková zoom_in V uplynulých dnech rozšířila kolekci plzeňské zoo Mira, mladá samice irbise horského známého také jako levhart sněžný. Mira se narodila v zoologické zahradě v Lipsku v srpnu v roce 2021 a je vnučkou letitého plzeňského páru Nanschan a Jamila. „Návštěvníci ji už mohou spatřit, jak poznává svou novou expozici,“ poznamenal mluvčí plzeňské zoo Martin Vobruba.

Irbise chovají v Plzni od listopadu 2004, kdy do Plzně z Tierparku dorazili samci Makan a Nanschan, kteří se narodili v květnu 2004. Nanschan žije v Plzni dosud. Mláďata této šelmy byla zatím na západě Čech odchována třikrát.

Výběh sněžných levhartů je v plzeňské zoo umístěný pod statkem Lüftnerka, v sousedství výběhu tygrů. Domovským kontinenetem těchto šelem jsou útesy, skalní hřebeny a rozvolněné jehličnaté lesy až do nadmořských výšek 5000 m n. m. Patří mezi málo živočichů, kteří jsou schopni žít v tak vysoké nadmořské výšce.