„Právě jsem obědval sushi v restauraci v Plaze, když se mi přímo před očima zřítila část stropu. Bylo to v místě před kinem, kde prodávají popcorn. Viděl jsem, jak to padalo, všude prach, oblaka prachu. Nikdo nevěděl, co se děje, zavalilo to slečnu, která tam obsluhovala. Všichni muži se zvedli od stolků a šli pomoci," popisuje událost přímý svědek Jiří N. „Také nikdo nebyl schopen vypnout elektřinu, přestože všude tekla voda. Bylo obrovské štěstí, že se nestalo nic horšího," dodal svědek.

"Seděl jsem v prostoru restaurací v druhém patře, když najednou spadl strop v předsálí kina," řekl Deníku svědek přímo na místě. "Byli tam lidi, teď je tam půlmetrová hromada suti," dodal.

"Došlo ke zřícení stropní konstrukce mezi sály kin. V celém centru bylo tou dobou zhruba 800 lidí, 90 jich bylo v kině," informuje ve 14:45 mluvčí hasičů Pavla Jakoubková.

Martin Vavřík, který provozuje v Plaze prodejnu s telefony, řekl, že jeho zaměstnanci museli narychlo zavřít, když přišli policisté a nařídili všem opustit komplex. „Co přesně se stalo nevíme, prodejnu máme ve spodních patrech a že se o patro výš něco stalo, naši lidé nejprve ani nezaznamenali," řekl Vavřík.

"K ošetření jsme převezli jednu osobu, více informací zatím vzhledem k situaci nemám," uvedla ve 14:20 mluvčí záchranné služby Lenka Ptáčková.

Krátce před patnáctou hodinou pustla policie do objektu zaměstnance firem. "V mezipatře na schodišti je spousta vody, vapadá to, že preskly rozvody," řekl jeden ze zaměstnanců. Zda se jedná o příčinu nebo následek události, to se neví.

"Zranění jsou tři lidé, jeden utrpěl lehká zranění při pádu stropní kontrukce, druhý při odklízení sutin a třetí je v šoku," doplnila v 15 hodin mluvčí hasičů.

„Všichni lidé byli evakuováni a centrum zůstane po celý čtvrtek a pravděpodobně i pátek zavřené," řekla k události policejní mluvčí Martina Korandová. „Začaly také úklidové práce, na místo dorazili statici, kteří ale ve čtvrtek budovu zřejmě zkontrolovat nestačí," konstatovala. Kryté patrové parkoviště vedle Plazy je podle Korandové stále v provozu, venkovní parkoviště policisté uzavřeli stejně jako silnici, která se těsně kolem centra vine. „Tvořily se kolony, ale doprava se po chvíli zklidnila," podotkla mluvčí.

Obchodní centrum kvůli mimořádné události také zřídilo informační linku, na niž se mohou zákazníci obracet s veškerými dotazy. Telefonní číslo je 257 090 600.

Podle radního města pro bezpečnost Roberta Houdka (ODS) je důležité, že se nikomu nic vážného nestalo a teď je třeba počkat na důkladné vyšetření proč se podhled zřítil. „Byl tam problém s vodou, ale zatím není jasné, zda nejdřív praskla voda a kvůli tomu spadla ta podmáčená část, nebo jestli voda tekla až když to spadlo," uvedl Houdek. Každopádně řekl, že radnici bude zajímat technický stav budovy a důvod, proč k havárii došlo a také to, zda se to nemůže v budoucnu opakovat.

Vyjádření OC Plaza

"Uvolnily se části sádrokartonových podhledů v části předsálí kina. Z důvodu napojení konstrukce podhledů na systém protipožární ochrany došlo k poškození a aktivaci celého systému protipožární ochrany budovy nákupního centra," uvedla v prohlášení za firmu Plzeň Plaza Anna Rýznerová. Příčina havárie podle ní není známa. Strop při pádu poškodil vodovodní potrubí a proud vody se podařilo zastavit až po čtvrthodině. "V tuto chvíli nemáme informace, že by došlo k poškození konstrukcí stropů či podhledů v jiných jednotkách nákupního centra," uvedla.

Byli jste na místě v době pádu stropu nebo máte z místa fotografie? Napište nám na redakce.plzen@denik.cz

Obchodní a společenské centrum Plaza Plzně vzniklo na místě bývalého plzeňského výstaviště v roce 2008, kdy zde začalo fungovat i multikino CinemaCity.