Vytvořili je studenti Ústavu umění a designu (UUD) na Západočeské univerzitě v Plzni na téma Pravé bohatství se skrývá uvnitř. Akce je součástí letošního ročníku Pilsner Festu, který se uskuteční 27. a 28. srpna.

„Zároveň sprejeři o víkendu vytvoří o tomto víkendu u plzeňského centra Olympia graffiti na nový slogan značky Gambrinus, který zní Pravá chuť přátelství,“ uvedl tiskový mluvčí pivovaru Plzeňský Prazdroj Jiří Mareček.

„Této akce jsme se zúčastnili, abychom podpořili kandidaturu Plzně na titul Evropské hlavní město kultury 2015 a mimo jiné ukázali, co naši mladí umělci dokáží,“ říká ředitel UUD Josef Mištera.

Zapojilo se celkem šestačtyřicet studentů ze tří oborů. Díla se objeví na různých místech západočeské metropole, například ve Štruncových sadech, na hlavním nádraží ČD nebo před Západočeským muzeem. Návštěvnické centrum pivovaru vyzdobí výtvory studentů ateliéru Design kovu a šperků. Budou tu rozvěšeny výrobky z pivních plechovek. „Využili jsme jich kolem 750. Objeví se tu například automobil nebo myšky či opice,“ sděluje vedoucí ateliéru Vratislav Karel Novák. Nejvíce plechovek, 250, si vyžádalo jeho dílo, které představuje zmateně polehávající lidi.