Návštěvníci se například díky workshopu Fyzika včera, dnes a zítra dozvědí, jak naši předkové měřili čas. Do minulosti je zavedou rovněž archeologové Fakulty filozofické, kteří zvou na komentovanou ukázku Čas artefaktů. „Představí zajímavé artefakty z různých období naší minulosti, vysvětlí, jaké metody používají k určení jejich stáří, a budou se také věnovat roli artefaktů při sledování času,“ uvedla mluvčí univerzity Šárka Stará.

Město Touškov zve na noční hru Nebojsa.
Zúčastněte se noční hry Nebojsa. Pořádají ji v Touškově

Naproti tomu do budoucnosti zamíří účastníci přednášky Člověk a energie v 21. století, kteří si budou moci na modelech vyzkoušet funkci různých typů vodních motorů, větrných turbín a solárních systémů. „Futuristická bude i expozice Ze života hmyzu s miniaturními magnetickými roboty, kteří mají velký potenciál pomáhat v budoucnosti v medicíně i při výrobních procesech,“ pokračovala mluvčí.

Času jako rozhodujícímu faktoru v případě záchrany lidského života se bude věnovat expozice Když je každá minuta drahá, Fakulty zdravotnických studií. „Boji s časem se bude věnovat ukázka Fakulty elektrotechnické, která představí inteligentní oblečení, drony, senzory a další technologie, které pomáhají hasičům zkrátit dobu zásahů a zajistit jejich bezpečnost,“ dodala Stará.

Mobilní očkovací tým Zdravotnické záchranné služby. Ilustrační foto.
Vakcínu dostanou i agenturní pracovníci. Očkovat je budou mobilní týmy

Nebude chybět ani dílo Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara, která na téma Čas chystá od 21.30 hodin světelnou show promítanou na budovu fakulty.

V Plzeňském kraji se bude Noc vědců konat rovněž v Klatovech, kde její program organizují Masarykova základní škola a Úhlava, o.p.s.

Kompletní program najdou zájemci na webu akce nocvedcu.cz.