Ředitel Divadla J. K. Tyla Martin Otava je zastupitelům vypočítal: „Od září jsme měli skoro každý den nějaký problém. Jen za září a říjen jsem byl 12x před oponou, kde jsem dělal one man show a omlouval se divákům. Několik představení se odehrávalo bez točny, pravidelně nefungovaly stoly, jindy byly výpadky systému," přiznal Otava s tím, že herce přesto nutil, aby hráli.

Od města chce slyšet termín, kdy budou jevištní technologie fungovat. „Už je na čase, mám velmi špatné reakce publika, lidé mi píší, že do divadla, kde to nefunguje, chodit nebudou," dodal. Poslední kapkou bylo představení Flamendr 5. prosince, kdy se kvůli nefungující jevištní technice už hrát nemohlo vůbec a divadlo poslalo diváky domů.

Divadlo převzalo prostory v Jízdecké ulici v srpnu. Ale vzhledem k tomu, že už 2. září tu byla slavnostní premiéra, fakticky nemělo žádný skutečný zkušební provoz a prostor, aby sladilo technický a umělecký provoz do fungujícího systému. Problém není v mechanických částech, ale v počítačovém softwaru, kterým se z Německa řídí plzeňská technika. „Tak je to v celé Evropě, ale my už nutně potřebujeme, aby to fungovalo," apeloval Otava na politiky.

Dokonce přiznal, že divadlo hrálo sedm dní bez bezpečnostních prvků, aniž by o tom vědělo. „Byla odpojena bezpečnostní opatření," řekl Otava. Jde o to, že byly vypnuty ochranné prvky, které mají zajistit zastavení mechanismů v případě, že by mohlo dojít ke zranění lidí.

Technický náměstek primátora Pavel Šindelář (ODS) řekl, že svolal na příští týden velké jednání všech stran a problémy bude řešit.

Zástupci TOP 09 znovu poukázali na to, že divadlo se přebíralo narychlo před volbami a vedení města opakovalo dokola, že je vše v pořádku. „Máme divadlo za miliardu, kde fungují lidé, ale ne technika," podotkla Ilona Jehličková (TOP 09). Náměstek Šindelář jí dal v podstatě za pravdu. „Závady se objevují, říkal jsem, že se objeví desítky závad," řekl Šindelář. Nicméně kolaudace proběhla bez problémů.

Na to, že otevření divadla bylo uspěchané, šlo o předvolební tah a ´raději se to nevyzkoušelo´, poukázal také Pavel Šrámek (ANO). „Vím, že každá nová technologie se spouští velmi dlouho, právě proto se mělo všechno nejdřív vyzkoušet, než se otevřelo," uvedl Šrámek.

Problém má také ozdobné betonové vejce ped divadlem. To mělo být podle projektu o čtvrtinu větší a monolitické, ne rozpůlené.

„V září jsme byli ujištěni, že je všechno v pořádku. Exprimátor Baxa (ODS) nás přesvědčoval, že žádné problémy neočekává. Teď se ukázalo, že se ohrozilo i zdraví zaměstnanců. Hlavně ze jste otevřeli 2. září. Gratuluji," řekl Michal Vozobule (TOP 09).