Ve vsi se koronavirus rozšířil po pouťové zábavě, která se v místním hostinci konala 29. srpna. V obci je několik desítek potvrzených nakažených, krajská hygienická stanice proto rozhodla o plošném testování. Odebrat vzorky obyvatelům vesnice přijeli pracovníci zdravotnické záchranné služby ve čtvtek ve 14:30 hodin.

Již ve chvíli, kdy se na návsi před hostincem začalo s testováním, bylo ve frontě několik desítek lidí. Většina obyvatel brala testování pragmaticky, občas zazněly od čekajících lidí i různé vtípky - "Hele, je tady televize, třeba si na rozhovor vyberou mě," nebo "To v Najdorfu bydlí tolik lidí?" či "Dnes asi zmrzlinu netočí, co?"

"Testování beru jako samozřejmost, v dané situaci je to prostě normální postup," uvedla jedna z obyvatelek Nové Vsi. "Jsem na rodičovské, spoustu času trávím doma s dětmi, pro mě se toho moc nezměnilo. Na procházku si můžu kdykoliv zajít do lesa," dodala k současné situaci v obci.

Druhý test

Hanka P. absolvovala ve čtvrtek test na koronavirus již podruhé. "V první vlně na jaře jsem byla na testech ve Fakultní nemocnici v Plzni, tak jsem věděla, co mě čeká. Tentokrát to ale nebylo tak nepříjemné, asi už v tom mají větší praxi," řekla pro Deník hned po odebrání vzorků.

Další z obyvatelek na testování nezapomene z jiného důvodu. "Dnes slavím 35. narozeniny, originálnější dárek jsem si opravdu nemohla přát," okomentovala sarkasticky.

Na seznamu obyvatel, kteří ještě nebyli testovaní, bylo celkem 183 jmen. Mezi posledními testovanými byli v 16:55 hodin místostartosta a starosta obce. Výsledky testů se Novovesští dozvědí v následujících dnech.