Nejvíce takzvaně padajících hvězd potom můžeme pozorovat od desátého do patnáctého srpna. Lidově se roj meteoritů v tomto období nazývá „Slzy Svatého Vavřince“. Podle pracovnice plzeňského planetária Jaroslavy Šampalíkové může pozorovatel v tomto období v maxima spatřit až 110 meteorů za hodinu. Meteorický roj, kterým planeta prolétá se jmenuje Perseidy a patří do trojice nejsilnějších pravidelných meteorických rojů opakujících se každý rok.

Co jsou tedy ony padající hvězdy a kde se berou? „Meteoroidy, které způsobují meteorický roj jsou pozůstatkem komety, v tomto případě Swift-Tuttle 1862 III. Meteoroidy jsou drobounké prachové částečky, které byly kdysi zamrzlé do ledového jádra komety. Kdykoliv se kometa přiblížila do blízkosti Slunce, roztála vrstva ledu v jádru a vypařila se. Drobounké kamínky i prach se uvolnily do okolního meziplanetárního prostoru a pohybují se v blízkosti původní dráhy komety. Když Země prochází takovým pozůstatkovým proudem, pozorujeme meteorický roj. Pokud se meteoroid dostane do styku s atmosférou, rozžhaví se a ve výškách sto kilometrů nad povrchem Země pozorujeme meteor. Nám se může zdát, že meteory vylétají z jediného bodu, tzv. radiantu. V tomto případě tedy ze souhvězdí Persea, proto se meteorický roj nazývá Perseidy,“ vysvětluje pracovnice plzeňského planetária Jaroslava Šampalíková.

Dodává, že to, že by nějaká z „hvězd“ spadla na zem se tentokrát asi nestane. „Je nepravděpodobné, že by částice dopadly na Zemi, jelikož jsou velké jen kolem jednoho milimetru, maximálně jednoho centimetru, tudíž v atmosféře shoří. Na Zemi mohou dopadnout pouze pozůstatky velkých meteoroidů o hmotnosti mnoha tun, které se nestačí při průletu atmosférou vypařit. Ty pak září jako oslnivě jasný meteor, takzvaný bolid a dopadnou na Zemi jako meteorit.“

K pozorování je nejvhodnější místo, které není přesvětleno – tedy mimo město, nejlépe nějaké vyvýšené místo bez stromů ve volné přírodě. Kromě toho ale také musíte mít štěstí. Letos ale předpovědi nejsou příliš příznivé. „Tento rok bude pozorování Perseidů rušeno Měsícem, který je v poslední čtvrti, takže přezáří slabší meteory,“ řekla Deníku Šamplíková. Další překážkou pro pozorovatele je počasí, podle Marty Suché z plzeňského hydrometeorologického ústavu má být v Plzeňském kraji v noci na zítřek spíše oblačno až zataženo, vyjasnit vy se mělo až o víkendu. Podle plzeňského planetária ovšem zájemci o pozorování hvězd nemusí věšet hlavu. Další příležitost, kdy pozorovat hvězdy a to i s odborným výkladem bude na konci srpna. Planetárium a hvězdárna Plzeň zve veřejnost na pravidelná pozorování Měsíce a planety Jupiter. Ta se budou konat vždy od osmi hodin večer, a to 27. srpna na Lochotíně v Lidické ulici na parkoviště u Penny a 28. srpna v Doubravce na Rokycanské třídě na parkovišti u hypermarketu Tesco. Akce se bude konat pouze za bezmračné oblohy.

Také jev zvaný lidově padající hvězdy se bude tento rok ještě opakovat. Podle Šampalíkové uvidíme 22. října na nebi meteoridy zvané Orionidy, dále se můžeme 17. listopadu těšit na roj pojmenovaný Leonidy a před Vánoci potom na Geminidy (14. prosince).

Šárka Pechová