„17. listopadu pak všechny zvony vysvětíme a o den později budou vyzvednuty do věže," uvedl architekt Jan Soukup.

Po dlouhé době tak bude završena akce, jejímž cílem je návrat zvonů do katedrály svatého Bartoloměje.

Odlévání zvonu trvalo zhruba čtvrt hodiny. „Zvonovina se lije do takové konstrukce, v níž pak bude tři týdny. Po tu dobu se na ni vůbec nesahá. Pak se ta konstrukce začne rozebírat a uvnitř už bude krásný nový zvon," sdělil Soukup, který se včera odlévání zúčastnil se svým bratrem Emilem Soukupem, farářem katedrály svatého Bartoloměje.

Zvon Bartoloměj bude největším zvonem katedrály. „Bude mít dva metry dvacet v průměru a zhruba stejně i na výšku. Bude opravdu veliký," upřesnil Soukup.

Další tři zvony, které Rudolf Manoušek odlil, už mohou Plzeňané měsíce obdivovat přímo na náměstí Republiky. Na provizorní dřevěnou zvonovou stolici zvonaři nejprve zavěsili Marii a Jana Nepomuckého, v květnu k nim přibyl třítunový Hroznata.

Přímo ve věži však bude pohromadě pětice zvonů. Nově odlité zvony totiž přibudou ke zvonu Prokop, který byl odlit v roce 1835 a jako jediný přežil rekvírování kostelních zvonů za druhé světové války.

Před několika dny však jeřáb Prokopa z věže sundal, aby mohl být očištěn. Vstup na věž je nyní zavřený, zvonice se totiž upravuje.

Z věže byl sejmut i druhý, nejmenší zvon Anna z roku 1994, který už se však do Bartoloměje nevrátí. Poputuje do věže kostela Nanebevzetí Panny Marie ve Františkánské ulici. K dalším pěti kouskům už se totiž nevejde a neladila by s nimi. Z věže františkánského chrámu by mohla znít od příštího roku.

Všechny zvony se nad Plzní poprvé rozezní 17. ledna při příležitosti zahájení Evropského hlavního města kultury 2015.

Zvony mohla církev pořídit díky sbírce Ze srdce zvon, na níž se kromě farnosti podílí síť plzeňských kaváren CrossCafe.