Jedenatřicetiletý pacient psychiatrické léčebny Dobřany si včera prořízl krční tepnu poté, co utekl muži, který ho doprovázel na ošetření do nemocnice ve Stodě na jižním Plzeňsku. Lékařům se ho už nepodařilo zachránit.
Podle našich informací šlo o drogově závislého muže, který se už den předtím v Chebu pokusil o demonstrativní sebevraždu. „Pořezal si vnitřní strany zápěstí, ale odmítal ošetření a byl tak agresivní, že ho lékaři vůbec ošetřit nemohli,“ popisuje vrchní sestra chirurgického oddělení stodské nemocnice Jaroslava Dolejšová. Zfetovaný muž byl proto ještě ve středu převezen do psychiatrické léčebny v Dobřanech, odkud se včera ráno v doprovodu dvou zaměstnanců ústavu vypravil ke kontrolnímu ošetření na stodskou chirurgii.
„Po odchodu z ambulance chtěl na záchod. Muži, který ho doprovázel, utekl a zamířil k vedlejší budově, kde sídlí lékařská služba první pomoci. Tam rozkopl skleněné dveře a střepem se podřezal,“ říká Dolejšová. „Bylo to krátce po osmé hodině, slyšeli jsme řinkot skla a viděli toho kluka se střepem v ruce, jak utíká od dveří,“ popisuje dramatické okamžiky jeden ze záchranářů, kteří byli neštěstí přítomni. „Vystartovali jsme za ním a běželi za roh podél nemocniční zahrady. Asi po padesáti metrech se muž zastavil, a než jsme k němu stačili doběhnout, přiložil si střep na krk a řízl. Udělal ještě pár kroků a padl na zem,“ vypráví záchranář.
„Záchranáři ho okamžitě zaintubovali, poskytli mu první pomoc a převezli k nám na chirurgickou ambulanci. Resuscitace se ale už bohužel nepodařila a muž zemřel v důsledku obrovské ztráty krve,“ popisuje další sled událostí Dolejšová.

Více v zítřejším Plzeňském deníku.