Část Moving Station na Jižním Předměstí se v sobotu změnila na filmový ateliér. V rámci festivalu Animánie se zde konal workshop, v němž si děti zkusily vytvořit vlastní animovaný film s nesmírně populární stavebnicí Lego.

V devět hodin dopoledne byla dílna plná malých filmařů, kteří se s chutí pustili do vytváření nápaditých scén. Stačil k tomu počítač, fotoaparát a stavebnice.

„Pracujeme tu s technikou animace stop motion. Stavebnice se ručně posune a vyfotí, čímž vznikne jeden snímek. Poté se postup opakuje, dokud není celá scéna kompletní. Ve filmu je jedna vteřina složená z 12 snímků," vysvětlil lektor workshopu Tomáš Červený, který animaci na Fakultě umění a designu na Západočeské univerzitě v Plzni také studuje. Zájem o work-shop byl podle něj velký. „Dnes je celkem nával a je vidět, že to všechny, kteří přišli, baví," řekl s úsměvem Červený.

Zatímco u jednoho počítače vznikala scéna s velkým škorpionem, o kus dál se děti ponořily do filmového světa Star Wars. „Jsme tu dnes poprvé a doufám, že celou scénu stihneme vytvořit za tři hodiny," svěřil se Jan, který měl na starost pohyb se stavebnicí.