Nás zbrusu novou expozicí včera provedl vedoucí historického oddělení muzea Jiří Fák. Vše je prý už téměř připravené, zbývá doladit drobnosti. Třeba přivézt žebřiňák. „Všechno, co u nás bude k vidění, je vlastně expozice národopisu severního Plzeňska. také proto se do ní vchází staročeskou zděnou branou, která je vlastně replikou jedné brány z Kaznějova,“ popisuje Fák.

„Za branou bude ještě stát žebřiňák,“ pokračuje Fák a míří do chodby lemované vitrínami. „Expozice začíná přehlídkou tradičních zvyků od masopustu přes velikonoce, máje, poutě, až po Vánoce. Návštěvníci uvidí ve vitrínách třeba figuríny oblečené do krojů typických pro Plzeňsko a stojící před velkými dobovými fotografiemi,“ ukazuje historik. Upozorňuje také na novou technickou vymoženost, která do muzea přibyla – dotykové LCD obrazovky. Na nich si mohou lidé z téměř kompletního seznamu severoplzeňských obcí vybrat tu jejich a podívat se na to, jaké pamětnické fotografie v Mariánské Týnici uchovávají.

Od vitrín už ale míříme do mnohem zajímavějších místností. „Jednak je to kovárna, v níž vlastně vzdáváme hold známé plaské litině. K vidění jsou nejen hotové výrobky, ale třeba rozebraná litinová kamna nebo náčiní, které se při práci s tímto kovem používalo a podobně,“ říká Fák.

V další místnosti pak čeká replika dobové návsi – s několika typy včelích úlů i kapličkou. Z návsi se prochází rovnou do domu. Komorou se dostanete až do jizby. V ní je plotna, stůl, kolébka… chybí nám jen postel,“ říká Fák. Expozici pak uzavírá místnost zařízená jako stodola vybavená nejrůznějším zemědělským náčiním.

„Expozice je téměř hotová, přístupná bude od 1. května. Už nyní ale pracujeme v druhé části budovy na další, která bude ale ukazovat městský život.