Porodnice Fakultní nemocnice Plzeň a její personál mají hlavní roli ve sledované televizní dokureality. TV Nova právě vysílá třetí sérii.

Díky Malým láskám, zná porodnici plzeňské fakultní nemocnice celá republika. V Plzni se totiž točily už tři série této televizní dokureality. Třetí sérii TV Nova právě vysílá od konce srpna každou středu od 21:35 hodin. Sledovanost předchozích dvou sérií přesahovala 700 tisíc diváků.

Seriál zachycuje okamžiky zrození. Pětatřicet kamer umístěných v porodnici plzeňské fakultní nemocnice snímalo rodiny, které se do natáčení přihlásily, od příchodu do porodnice až po porod. Kamery byly nastaveny citlivě a jen v některých předporodních pokojích a porodních sálech tak, aby nerušily maminky, které se do natáčení nepřihlásily.

„Hlavním námětem Malých lásek je oslava života. Nešlo nám o bolest a krvavé scény, ale o ony pozitivní emoce,“ podotkla hlavní producentka pořadu Radka Váchalová. „Když jsme Malé lásky připravovali poprvé, hledali jsme špičkovou nemocnici s vysokou porodností, která by vyhovovalai technicky, neboť kamery se upevňovaly na zeď. Tento fakt vyloučil řadu pražských porodnic, jelikož se jedná většinou o historické budovy,“ prozradila Váchalová. „Jedním z nejdůležitějších faktorů byl přátelský kolektiv lékařů a sester, který se projektu nebránil. To, že má porodnice v plzeňské fakultní nemocnici krásný interiér, byl bonus,“ vysvětlila, proč volba padla právě na Plzeň.

VOLBA ČÍSLO JEDNA

Zkušenosti, které filmaři na začátku roku 2017 při natáčení v plzeňské porodnici nasbírali, a také slušná sledovanost, která, ač nebyly Malé lásky vysílány v hlavním čase, přitáhla k obrazovkám TV Nova více než sedm set tisíc diváků, přivedly televizní štáb do Plzně loni i letos. „ O změně jsme vůbec neuvažovali. Plzeň byla naše volba číslo jedna,“ podotkla Radka Váchalová.

VLÍDNÉ PROSTŘEDÍ A ŠPIČKOVÁ PÉČE

Přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky FN Plzeň Zdeněk Novotný prozradil, že po úspěchu první série Malých lásek už s dalšími řadami tak trochu počítal. Spolupráci s televizí se nebránil: „Pořádně rozmyslet, zda budeme souhlasit s natáčením, jsme se museli v roce 2016, kdy nás televize Nova oslovila. Přece jen je porodnictví hodně delikátní záležitosta v medicíně je to i nejžalovatelnější obor ze všech, takže jsme skutečně dlouho váhali, zda televizi pustit na porodní sál, aby nám koukala přímo pod ruce.“ Dodává, že nakonec upřednostnili to, že chtěli ukázat maminkám i široké veřejnosti, že nejsou žádná velkovýrobna dětí, že maminky mají na Lochotíně soukromí a osobní přístup a není nejmenší důvod snažit se o domácí porody. Po odvysílání Malých lásek se zvýšil zájem maminek rodit v plzeňské fakultní nemocnici.

Primář gynekologické kliniky Vladimír Kališ poznamenal, že po odvysílání předchozích sérií se setkals rozdílnými reakcemi, které se genderově lišily. Všechny ženy pořad chválily. Naopak pánové mu sdělili, že u televize chvíli vydrželi. U mužů tedy považuje za úspěch nulovou negativní reakci.

Před kamerami rodila i porodní asistentka Gabriela
Usměvavá porodní asistentka Gabriela Kostohryzová pomáhalau porodů v první i druhé sérii Malých lásek. Nechybí ani v sérii třetí. Ovšem v jiné roli – je maminkou, která před kamerami v porodnici plzeňské fakultní nemocnice přivedla na svět svého prvorozeného syna. U porodu nechyběl ani její manžel Jan. „Kamery člověk ani nevnímá. Porod je tak náročný, že se nedokážete soustředit na nic jiného,“ prozradila Gabriela a podotkla: „Že jsem si zakřičela, jsem si uvědomila až na obrazovce.“ Výsledek je podle ní krásný. Když se na záznam poprvé dívali s manželem, smáli se i plakali. Dodala, že manžela k natáčení přemlouvat nemusela. Řekl jí, ať si to rozhodne sama, že ona bude před kamerami v choulostivější situaci než on.