Namísto moštárny, která se v Luftově zahradě vloni zřítila, vyroste na stejném půdorysu nová jednopodlažní stavba za více než milion korun. Bude sloužit jako zázemí při kulturních a společenských akcích, například svatbách, jejichž počet v oblíbené zahradě neustále roste. Zároveň tu bude zřízena učebna environmentální výchovy a to hlavně pro přednášky a ekologickou výuku školních výprav.

„Obnovit tu moštárnu podle současných platných hygienických norem nejde. Není tu pitná voda a také na odpady jsou velké hygienické nároky, kterým není možné v zahradě vyhovět," vysvětlil náměstek ředitele Správy veřejného statku Ivan Petrlík. Zahrada nemá ani žumpu.

150 let starý chatrný objekt moštárny, který neměl ani stavební základy, se zřítil při tom, když se revitalizoval a zpevňoval břeh tamního rybníčku. Stavební firma, která na rybníku pracovala, musí jako náhradu postavit novou budovu. Část nákladů jde na pojišťovnu, část musí uhradit firma a 396 tisíc Kč zaplatí Správa veřejného statku. „Nová stavba bude mít oproti původnímu objektu určitá technologická vylepšení, jako izolace, lepší okna nebo fasádu," dodal Petrlík.

A co na definitivní konec moštování říkají zahrádkáři? Tvrdí, že už když objekt spadl, bylo jim jasné, že se tu moštování nikdy neobnoví. Lis na ovoce mají zatím uskladněn v garáži Na Výsluní a doufají, že někdy v budoucnu vybudují nové zázemí a moštování obnoví. Nejbližší moštárnu provozují zahrádkáři z Radobyčic v tamní ulici Pod Skalou.