Jsou tu ale také úplně nová díla, s jejichž výrobou pomáhaly děti, učitelky nebo školnice Jitka Hudečková.

„Betlémy jsme vyráběli poprvé. Na jaře jsme totiž uspořádali výstavu vztahující se k velikonocům a měli jsme velký úspěch. Takže teď jsme se pustili do adventu,“ řekla Jitka Hudečková. Návštěvníky počítají organizátorky od pátku už na stovky. Pro velký úspěch otevřou i v pondělí a termín prodlužují dokonce do úterní 14. hodiny.

Na první pohled zaujmou hosty výstavy velké postavy Marie a Josefa vyrobené ze slámy. „To se musí nejdřív na půdu pro slámy, z níž se uvážou velké věnce. Na jednu postavu jsme jich spotřebovali více než dvacítku,“ směje se Jitka Hudečková. Popisuje, že věnce různých velikostí navrstvené na sebe svazovali motouzy a tvarovali tak, aby nakonec vytvořili postavu v téměř životní velikosti – Marie a Josef byli na světě.

Raritou je také betlém z postaviček udělaných ze zmuchlaných kancelářských papírů. „Hodně pomáhaly děti,“ podotkla učitelka Petra Bernardová. Z umně namuchlaných archů společně vyrobili několik postav, které budí u návštěvníků nadšení i obdiv. „Jsou pospojované drátky nebo sem tam kápnutým lepidlem,“ ukazují autorky techniku, kterou použily.

Celou expozici krásně doplňují zelené vkusně ozdobené vánoční stromečky a drobnosti jako půlky vlašských ořechů vyzdobené miniaturními dárečky. Najdete tu například také betlém z perníku, keramiky a mnoha dalších materiálů.