Černý dým se valí z trosek letadla, na zemi leží desítky zraněných lidí volajících o pomoc. Za pár minut přijíždí hasiči, kteří okamžitě zasahují. Po nich doráží záchranná služba a vrtulník, nakonec přijíždějí policisté a koroner. Tak vypadalo páteční cvičení záchranných složek na letištiv Líních.

Zdroj: Deník / Barbora Hájková

„Cvičení je koncipováno jako pád letadla, které spadne při vzletu po selhání motorů. Cílem je procvičit taktiku a spolupráci složek integrovaného záchranného sboru (IZS) při letecké nehodě,“ popisuje mluvčí hasičů Plzeňského kraje Petr Poncar.

Hasiči po příjezdu provádějí průzkum, aby zjistili, kolik lidí bylo neštěstím zasaženo, a do příjezdu záchranářů třídí postižené podle rozsahu zranění. Oběti havárie si zahráli studenti zdravotnických škol. „Mám otevřenou zlomeninu levého bérce a uzavřenou zlomeninu levého předloktí,“ říká figurantka Lenka Kuberková. Cvičení pokračuje také v nemocnicích ve Stodě, Rokycanech a ve Fakultní nemocnici v Plzni. „Postupujeme podle našeho traumaplánu. Pacienti jsou přiváženi letecky, záchrannou službou a lehce ranění autobusem,“ uvádí mluvčí FN Plzeň Gabriela Levorová.

„Na místě bylo celkem 316 cvičících a 80 figurantů. Mohu konstatovat, že cvičení splnilo svůj účel a že složky IZS v Plzeňském kraji jsou na podobné situace připraveny,“ uzavírá Poncar.

Zdroj: HZS Plzeňského kraje
Natáčení filmu Cesta domů
PODÍVEJTE SE: Filmaři našli na Plzeňsku ráj
Vladimír Slavotínek
Za zákrok s pistolí v ruce proti řidiči vyvázl policista bez trestu
Zleva: ředitelka projektu Ivana Buriánková, ocenění: Jaroslav Krs, Tomáš Kučera, Ludvík Idlberk, Pavel Janovec, policejní mluvčí Iveta Kořínková, vedoucí územního odboru Plzeň-venkov Petr Liška a vedoucí dopravního inspektorátu Pavel Burděj
Zachránci se nelekli ani ohně