Podle analytiků je reálné, že v letních měsících budou u nás pohonné hmoty nejdražší za poslední dva roky. Cena nejprodávanějšího benzinu Natural 95 totiž může vyletět až na astronomických 35 korun za litr.

Postupné zdražování už se citelně projevilo i na čerpacích stanicích v Plzni. Jen za poslední dva měsíce tu cena benzinu vyskočila i o dvě koruny na litru. Nafta už dokonce překročila třicetikorunovou hranici.

Motoristé to ve svých peněženkách jasně pocítili. „Jezdím tankovat tak dvakrát do měsíce a od začátku roku platím pokaždé víc a víc. Jestli bude v létě stát benzin 35 korun, nejspíš začnu vážně uvažovat o tom, že jízdy autem přinejmenším omezím jen na nejnutnější cesty,“ říká Plzeňan Miroslav Hrubý.

Vyšší cena pohonných hmot se může odrazit i na cenách některých výrobků. Například pečiva. „Uvidíme, jak se budou ceny benzinu a nafty vyvíjet. Kdyby ale stoupaly až k oněm 35 korunám, nejspíš bychom mírně zdražit museli. Zvýšily by se nám totiž výdaje na rozvoz zboží. Nebylo by to ale skokové zdražení. Ceny bychom zvedli zřejmě pouze v řádech desetníků,“ uvedl vedoucí expedice pekárny Kučera Marek Sýkora.

Vyšší cena pohonných hmot je daní za to, že se průmysl dostává z krize, ekonomika roste a zvyšuje se poptávka po ropě. „Pro další nárůst její ceny svědčí všechny sledované faktory. Počítáme s tím, že ceny pohonných hmot dál porostou. Částku 35 korun za litr benzinu lze považovat za reálnou. Litr nafty pak v létě může stát až 34 korun. Za podobné ceny se v ČR prodávaly pohonné hmoty naposledy před začátkem hospodářské krize, tedy v první polovině roku 2008,“ vysvětlila ředitelka analytické společnosti Next Finance Markéta Šichtařová. Dodala, že zpomalení růstu cen se pak motoristé možná dočkají v druhé polovině roku 2010.