„Já se bojím lesa, že se tady ztratíme jako Jeníček a Mařenka,“ konstatuje se zavzlykáním jedno z dětí, když se celé procesí složené asi z padesáti lidí blíží k dalšímu stanovišti označenému světýlkem. Těch bylo na cestě k cíli pět a na každém z nich čekal na děti úkol.

„Nejpracovitější obyvatelé lesa jsou skřítkové. Mají za úkol uklízet nepořádek. Před chvílí jsme šli kolem takového, se kterým by si těžko poradili, protože jsou malí,“ vyzval organizátor Karel Makoň účastníky k odstranění pneumatik a dalších odpadků, které se u cesty nacházely.

Během putování se také kolem ozývaly hlasy různých zvířat a děti měly uhodnout, kterému patří.

Největší zděšení zavládlo asi ve chvíli, kdy u jednoho ze světýlek byl vzkaz, že se skupinka dala špatnou cestou, na kterou ji svedly bludičky. Všichni se tak museli otočit a vydat se zcela opačným směrem.

Všechny útrapy ale vykoupil cíl putování, kde na děti čekal pán místního lesa Chlumonoš. Zavedl je k místu, kde byl ozdobený smrček a všem rozdal dárky. „Líbilo se mi, jak jsme pomáhali skřítkům a ničeho jsem se nebál, ani bludiček,“ konstatoval šestiletý Jonášek Thierl. „Byla to velmi příjemná akce. Je dobře, že jsme se s malým dostali do přírody. Zvláště o Vánocích, kdy člověk pořád jí, je to jedině dobře,“ říká s úsměvem maminka Lenka Thierlová.

S výsledkem akce byl Makoň spokojen. „Byl to takový zkušební ročník, ale myslím, že se velmi podařil. Naším cílem bylo naučit děti nebát se v lese a zároveň k němu mít respekt. To dneska bohužel v mnoha případech není,“ vysvětluje Makoň.