Připomíná strastiplné putování transsibiřskou magistrálou a ukazuje také prostory, ve kterých trávili vojáci dlouhé měsíce.

Prvotní myšlenka na vznik pojízdného muzea vznikla v roce 2008. „Československá obec legionářská v té době přemýšlela, jak důstojně oslavit sto let od vzniku československých legií," vysvětlil velitel druhého družstva, bratr desátník Zdeněk Votava. Od té doby se začal historický vlak postupně vytvářet. Dnes čítá 12 vagonů.

K vidění je například ubytovací vagon těpluška, zdravotní vagon, dílenský, obrněný či poštovní. „Legionáři měli ve svých vlacích zařazeno všechno, na co si vzpomenete. Měli tam také pekárny, prádelny, dokonce i pivovar. Byl to prostě takový stát na kolejích," upřesnil Votava.

Kromě prohlídky vlaků je k dispozici také databáze legionářů. „Návštěvníci si mohou vyhledat svoje předky. My jim o nich navíc můžeme sdělit nějaké zajímavé informace," lákal zájemce velitel směny. Databáze podle něj vznikla již za první republiky a do dnešního dne je neustále doplňována. Nejen o vlak, ale také o vyhledávání v databázi je prý obrovský zájem.

„Každý si v muzeu najde to svoje. Někomu se líbí zbraně, návštěvnice zase často obdivují samotné průvodce," usmívá se bratr desátník. Asi největší perlou muzea je promítačka, kterou českoslovenští legionáři skutečně používali. „Jedná se o jedinou známou dochovanou promítačku našich legií. To je unikát, kterého si velice ceníme," pochlubil se Votava.

Muzeum na kolejích cestuje již druhým rokem nejen po České republice, ale zavítalo i na Slovensko.