Teplota minus osm a voda jen plus jeden stupeň, kolem jen led a sníh. To zrovna nejsou ideální podmínky ke koupání. Přesto se v sobotu hodinu po poledni ponořila skupina zimních plavců do ledové vody Velkého boleveckého rybníka v Plzni. Ne, to není vtip, to si jen na Boleváku zatrénovalo patnáct členů plzeňského Klubu sportovních otužilců.

Otužileckou exhibici sledovalo z břehu rybníka pod Bílou Horou několik desítek diváků, z nichž někteří přijeli k hrázi největšího plzeňského rybníku na běžkách. Trénink byl pro členy KSO Plzeň náhradou za tradiční závody Slavnost slunovratu, které jsou součástí seriálu Českého poháru v zimním plavání.

„Závody jsme zrušili, proto, že tenký led nedovolil vyřezat bazén o rozměrech šedesátkrát dvacet metrů. Navíc bylo pro některé závodníky zejména z Moravy obtížné se v současných podmínkách do Plzně dopravit. Rozhodli jsme, že v ledu vysekáme alespoň menší plochu a zatrénujeme si,“ říká náčelník KSO Plzeň Pavel Vituj, který si v sobotu rovněž zaplaval. „Voda je hrozně studená, docela jsem rád, že se dnes nezávodilo,“ drkotal zuby šéf otužilců, když vylezl na břeh.

Mezi patnácti statečnými byly i dvě ženy, Hana Kimlová a Martina Ouřadová. Ta si ještě před otužileckým tréninkem stačila zabruslit, potom se svlékla do plavek a hurá do vody. Do ledových vln Boleváku se ponořil i vodník, do jehož kostýmu se navlékl člen KSO Plzeň a dlouholetý otužilec Stanislav Rus.

Trénink moderoval z břehu pomocí megafonu plzeňský tělovýchovný lékař Jaroslav Novák. „V takových podmínkách není plavcům co závidět, je to zatím nejstudenější voda v letošní sezoně Českého poháru. Před týdnem v Hradci Králové byla mnohem teplejší, měla tři a půl stupně. Nebezpečné jsou i ostré úlomky ledu, které plavou ve vodě. Závodníci musí být velmi opatrní, aby se nepořezali. Odložit závody bylo rozumné,“ míní Jaroslav Novák.