Opuštěný a zdevastovaný objekt totiž nevyužívají jen paintballisté, tedy hráči střílející po sobě kuličkami naplněnými barvou, ale také kynologové. Polorozbořené prostory většinou bez dveří a s vymlácenými skly a se sutí, cihlami a dalším nepořádkem na zemi jsou ideálním místem pro výcvik psů orientovaných na záchranu zavalených osob.

Meda střepy neřeší

„Chodíme sem se psy cvičit a trénovat. Je to pro nás výjimečné místo," potvrzuje Zuzana Marková, jedna z nejzkušenějších členek Záchranné brigády kynologů Plzeňského kraje. Její hladkosrstá foxteriérka Meda, zatím na vodítku, je už k neudržení. V jedné z lázeňských místností pod střechou se schovává figurant. Na zemi není téměř kam šlápnout, všude se válí suť, střepy, chuchvalce provazů, zbytky cihel, zapomenutá teniska, prach. Meda dobře ví, koho musí v nepřehledném a náročném terénu najít.
Na chodbě ji majitelka pořádně rozdráždí a po chvilce ji pouští: Hledej!! Foxteriérka okamžitě vyráží, sama sebe povzbuzuje vydatným štěkotem. První místnost, honem proběhnout, všechno důkladně prozkoumat. Jde o rychlost, ale nejen o ni. Do tlapek ji řežou skla, může se zranit o prkna s hřeby, zapadnout do některé z všudypřítomných děr. Fenka jako by si to ani neuvědomovala. V místnosti nikoho nenašla, musí dál. Za chvíli se z jiného koutu lázeňského patra ozve pochvalný výkřik, Medin štěkot jde do ještě vyšších obrátek. Vyšlo to: má, co měla najít. Člověka, který zůstal sám a zavalen nebo zaklíněn v nebezpečném terénu.

Mývaly už nehledá

Na řadě je další záchranář, louisianský leopardí pes se jménem Arky. „Je to honácké plemeno, které používají kovbojové. Loví mývaly, divoká prasata i veverky," pyšně představuje záchranáře jeho majitelka Linda Veselková. Pak přijde na řadu krátkosrstá kolie Filipa Zapletala. I pro ni je úkol jasný – najít co nejdříve to, co má.

Podle Zuzany Markové není rasa příliš důležitá. Záleží ale na tom, aby byl pes přátelský k lidem a měl vyrovnanou povahu. „Musí se v akci soustředit na člověka a neřešit nic okolo," říká cvičitelka.

To, že mohou záchranáři v lázních trénovat, si velmi pochvalují. Jako ostatně všechny neziskové organizace mají hluboko do kapsy, mnohokrát připomínají například dvacetitisícový příspěvek z kraje, který vloni dostali a pomohl jim. Z prostoru v lázních jsou nadšeni. Oslovili Petra Papeže z paintballové firmy, která si lázně pronajala od italského vlastníka, a domluvili se. „Nic za to od nich nechceme, jsem rád, že je prostor smysluplně využíván," potvrdil Petr Papež. Kromě zvířecích záchranářů tu nejvíce řádí právě paintballisté, ale jejich sezona prý teprve přijde s lepším počasím. O prostor v lázních mají zájem i umělečtí fotografové, fotili se tu už umělecké akty. V létě by se měl v lázních točit studentský film, o prostor mají zájem lidé z Ústavu umění a designu ZČU v Plzni. A naplánován je také koncert, tady jsou podle Papeže jednání ale teprve na začátku.

Chystají lázeňský koncert i film

To, že se paintballisté do lázní dostali, otevírá dveře i jiným. Objekt lázní už má spravenou kdysi rozpáranou střechu a neteče do něj. „Jsou opravené okapy, vše pod střechou je zaizolované, nechali jsme zasklít okna v přízemí," vypočítává Papež. O tom, co bude s lázněmi dál, prý mnoho neví. Italský majitel se tu byl podívat, ale s rekonstrukcí evidentně nespěchá. Petr Papež nechce říci, kolik mu platí na nájemném, každopádně jeho projekt je živ z paintballistů. Za nevýdělečné akce, například psím záchranářům, si nic neúčtuje.