„Vojenství je můj koníček už po mnoho let. Každý rok se tu sjíždí několik klubů, celý ansábl a pod hlavičkou 16. obrněné divize vytvoříme tábor,“ pochvaluje si Petr Dulovec z Prahy.

Jeho kolega přijel až z Hradce Králové. „V roce 1999 jsem se začal intenzivně zajímat o první světovou válku a jezdil jsem do Plzně za místním klubem, který se jí také zabýval. Potom mě ale začali lákat na Ameriku a od roku 2005 jezdím každý rok do tohoto tábora,“ vysvětlil Miroslav Trochimovič. V pol-ní kuchyni se vařilo už od rá-na, vojáci si pochutnali na steaku se šťouchanými brambory.

Přijeli i nadšenci z Litoměřic. „K tomuto koníčku jsem se dostal před pár lety přes kamaráda, který sbírá vojenské předměty a je velký nadšenec. U našeho stanu máme třípásový minomet, což je dělostřelecká zbraň, která zboří i polní opevnění všech typů.,“ řekl Tomáš Gol.

V kempu v Proluce v Křižíkových sadech mohou návštěvníci vidět tábor americké 2. pěší divize, který ukazuje život amerických vojáků v roce 1945.

Hlavní program oslav je dnes a zítra. Návštěvníci se mohou těšit i na bohatou kulturní nabídku: výstava Z Dunkirku do Plzně přiblíží příběh Československé samostatné obrněné brigády, dobám osvobození se budou věnovat i komentované prohlídky, které připravilo Turistické informační centrum města Plzně.

Oslavy zkomplikují dopravu. Policisté doporučují využívat MHD.

Co můžete vidět na slavnostech
Beseda s válečnými veterány v Měšťanské besedě v sobotu 4. května v 9 hodin
Koncert kapely Sabaton v amfiteátru Lochotín v sobotu 4. května ve 20 hodin
Convoy of Liberty vyjíždí v neděli 5. května ze Sukovy ulice v 11 hodin po Klatovské třídě směrem na náměstí Republiky