První případ ptačí chřipky byl v pátek potvrzen v Plzeňském kraji. Ohnisko zaznamenali veterináři v chovu slepic ve vesnici Bzí, části obce Letiny na jižním Plzeňsku. Uhynulo tam několik slepic. Jak se nákaza do chovu dostala je předmětem aktuálního šetření. Ptačí chřipka (H5N8) byla v republice letos zaznamenána poprvé od roku 2017 v lednu na Písecku u dvou uhynulých labutí.

Ohnisko v Bzí je podle Státní veterinární správy (SVS) pátým letošním v České republice a bylo zjištěno v malochovu slepic. „Chovatelka ve čtvrtek v podvečer nahlásila na krizovou linku SVS úhyn několika slepic a jednoho kohouta. Při šetření na místě v pátek veterinární inspektoři zjistili, že do dnešního rána došlo k úhynu celkem šesti z celkového počtu 21 kusů drůbeže,“ popsal mluvčí SVS Petr Majer s tím, že další kusy vykazovaly klinické příznaky nákazy. Následné vyšetření pak nemoc potvrdilo. „Zbývající drůbež v bzízském ohnisku bude usmrcena a neškodně zlikvidována,“ doplnil mluvčí.

FOTO, VIDEO: Hasiči shazují sníh ze střech v centru Plzně

Podle starosty Letin Jaroslava Vraného zatím ohnisko nepředstavuje žádný velký problém. „Nakažené slepice se zlikvidují a my budeme postupovat podle doporučení hygieny. Rovněž bude vytyčen okruh, ve kterém uděláme soupis veškeré drůbeže,“ řekl Deníku starosta.

V postižené obci pak pro drobné chovatele platí protiepidemická pravidla. SVS doporučuje chovatelům, aby drůbeži zamezili jakýkoliv styk s volně žijícími ptáky. Drůbež má žít v uzavřených objektech a potrava a voda pro ni musí být umístěná uvnitř kurníku, v krajním případě pod přístřeškem. „Pokud je to možné a vhodné měli by chovatelé využít plašičů, např. siluetu nebo maketu dravce,zamezit znečištění krmiva a vody trusem volně žijících ptáků a zvýšený úhyn, onemocnění nebo změnu chování ptáků oznámit veterináři a také hospodářská zvířata nekrmit masem uhynulých ptáků,“ uvedla SVS.

H5N8 je virové onemocnění postihující jak volně žijící ptáky, tak i další drůbež jako jsou slepice, krůty, kachny a husy. Postižená zvířata mají dýchací potíže, trpí ztrátou chuti a masivně hynou v průběhu jednoho až dvou dnů.

Infekce se přenáší především trusem nemocných ptáků, přičemž člověk se může nakazit pouze kontaktem s infikovanými ptáky, jejich výkaly a peřím nebo uhynulými zvířaty. Virus se může přenášet např. i na kočky a psy.