Očkování proti onemocnění covid- 19 v Plzeňském kraji vázne, očkuje se pouze na 25 procent celkové kapacity. Deníku to řekl krajský očkovací koordinátor a lékař Robin Šín.

Vláda avizovala, že se v dubnu dodávky očkovacích látek zvýší a začne se masivně očkovat, krajský koordinátor však vývoj situace nevidí optimisticky. Do republiky a tím pádem i do krajů totiž nechodí dostatek vakcín.

„Ministerstvo zdravotnictví slibuje v dubnu mnohem vyšší dodávky, než je tomu nyní v březnu, ale po zkušenostech s opakovaně se měnícími informace si dovolím být opatrný,“ zhodnotil Šín.

Zatímco Plzeňské městské dopravní podniky vypsaly výběrové řízení na nové velkokapacitní tramvaje, které by měly přijít do jejich služeb od roku 2024, už letos jejich vozový park obohatí první dvě tramvaje Škoda 40 T z řady ForCitySmart.
Plzeň shání velkokapacitní tramvaje, na čtyřce by měly uvézt 240 pasažérů

Před dvěma týdny se v plzeňských Skvrňanech otevřelo velkokapacitní očkovací centrum (VOČM), to ale v současné době funguje jen v omezeném provozu. „Není dost vakcín pro jeho každodenní provoz. Otestovali jsme činnost v minulém týdnu a plánujeme to i v tomto,“ poznamenal koordinátor s tím, že i praktičtí lékaři očkují málo. „Není to tím, že by nechtěli, ale stát je zapojil v době, kdy je nedostatek vakcín. S tímto se mělo počkat na duben. Do této chvíle jsme mohli zapojit pouze přibližně 40 praktických lékařů. Zájem o očkování jich má kolem 190,“ vysvětlil lékař.

V kraji se podle Šína nyní očkují hlavně senioři nad 70 let. „Ti mají absolutní prioritu. Dále řešíme starší pedagogy a také ještě musíme doočkovat některé zdravotnické pracovníky,“ informoval.

Tým JIP interního oddělení.
V Plzni pacienti dostanou přípravek, jímž léčili z covidu exprezidenta Trumpa

Od středy se navíc mohou do očkovacího systému registrovat rovněž chronicky nemocní. Přednost mají pacienti s cukrovkou léčící se antidiabetiky či inzulínem, obézní lidé, pacienti s vážným onemocněním plic, jater nebo ledvin, onkologičtí pacienti, lidé před transplantací nebo po ní, osoby s vážným onemocněním srdce či s s vysokým krevním tlakem léčeným dvěma nebo více léky. „Odborně je to v pořádku, ale nejsou vakcíny. To nám teď vyrobí asi citelné fronty ve všech očkovacích místech,“ reagoval na rozhodnutí vlády koordinátor.

Do Plzeňského kraje chodí podle Šína vakcíny každý týden, ale pokaždé v jiném množství. „Informace o velikosti dodávek se klidně v týdnu mění. To se pak těžko plánuje na jakékoli delší období,“ řekl. Mluvčí krajského úřadu Eva Mertlová sdělila, že tento týden dorazilo 11 700 dávek vakcíny Pfizer a 4700 dávek Moderny. „Vakcíny AstraZeneca očekáváme opět 500 dávek, ta ale půjde, stejně jako posledně, výhradně praktickým lékařům,“ uvedla.