„Během minulého roku jsme v kraji evidovali osm nových případů HIV pozitivity," vypočítal vedoucí Ústavu epidemiologie Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Plzni Petr Pazdiora. Infekce se přenáší nejčastěji pohlavním stykem, Nakaženými jsou především muži.

Oproti roku 2014, kdy bylo nově diagnostikováno případů HIV 232, zrychlil loni růst počtu nakažených o téměř 15 procent.

Nové případy
- V ČR bylo za minulý rok nově diagnostikováno HIV infekcí 266 lidí. To je o 15 % více než v roce předchozím.
- V roce 2015 bylo evidováno 31 nových případů nemoci AIDS, kterou virus HIV způsobuje. 
V roce předchozím bylo zjištěno 24 případů.
- V Plzeňském kraji bylo v minulém roce infekcí HIV diagnostikováno osm lidí. 

V kraji je v současné době evidováno 104 případů. Nejvíce infikovaných je v Praze, Plzeňský kraj je ve výskytu HIV infekce na šestém místě.

Nákaza se vyskytuje v drtivé většině u mužů. V minulém roce bylo nově diagnostikováno 248 mužů a 18 žen.

Infekce se přenáší třemi cestami – sexuálně, krví a z matky na dítě. Loni se 95 % nových případů nakazilo pohlavním stykem. Většinu z nich tvořili muži mající sex s muži.

V souvislosti s infekcí HIV V minulém roce bylo podle Státního zdravotního ústavu evidováno 31 nových případů nemoci AIDS, kterou virus HIV způsobuje. To je dosud nejvyšší roční počet. Například v roce 2014 bylo zjištěno 24 případů AIDS.

Sledování infekcí HIV probíhá v ČR od října 1985. Od té doby bylo zjištěno celkem 2620 případů HIV pozitivity, z toho bylo 2221 mužů a 399 žen. Skutečný počet případů však může být podle epidemiologa až dvojnásobný.

Problémem je, že řada lidí o své infekci ani neví, a tak ji může nevědomě šířit dál. Jediným způsobem, jak odhalit HIV infekci, a předejít tak možnému šíření, je testování. Podle Pazdiory chodí na testy paradoxně stále méně lidí.

V Plzni se mohou zájemci nechat otestovat na Krajské hygienické stanici Plzeňského kraje ve Skrétově ulici.