DZR Petrklíč vznikl v roce 2001 a následně pak i DS Kopretina, oba v části bývalé mateřské školy ve vnitrobloku sídliště. Je to taková malá tichá oáza pro poklidné žití. „V Petrklíči máme 23 uživatelů, v Kopretině pak 38. Není bez zajímavosti, že sem některé Plzeňany vodívali rodiče do školky, dnes sem chodí zase oni za svými zestárlými rodiči," upozorňuje Iva Koubová, vedoucí Kopretiny. Shoduje se zároveň se svou kolegyní Libuší Šebestovou z vedlejšího Petrklíče, že jde o domov malý s rodinnou, a tudíž i klidnější atmosférou, než je tomu u velkých zařízení.

Kopretina také jako jediné zařízení na rozdíl od ostatních nabízí mj. svým klientům deset jednolůžkových pokojů. Své pokojíčky zdejší považují opravdu za svůj domov a v jejich výzdobě se doslova předhánějí. Na chodbách i v pokojích je hodně květin, o něž se vesměs starají sami klienti.

Mezi budovami obou domovů je udržovaná zahrada se seniorským koutkem nabízejícím cvičební prvky, jako jsou žebřiny, točící kola nebo šlapadla na posilování svalů nohou i rukou. Využívané jsou hodně, zejména v létě, terasy, kde je možné posedět a na nichž probíhá i vítané grilování. V Petrklíči už řádku let žije i paní Růžena Holubová, která o víkendu oslavuje už 102. narozeniny. „Jsem tu už jedenáctý rok, mám tu všechno, co potřebuju, a mám tu klid…," přiznává paní Holubová. A jak říká, nikdy si nemyslela, že se takového věku dožije.

Nyní se mohou oba domovy v Bolevci těšit na novinku v podobě zatepleného stanu na zahradě.