Novými okny, mřížemi, omítkami, fasádou a zpevněnými krovy pokračuje rekonstrukce kláštera premonstrátek v Chotěšově na jižním Plzeňsku, jehož prostory se opravují už téměř třicet let. Klášter, který byl založený ve třináctém století, by se tak brzy mohl vrátit do původní podoby.

Velká rekonstrukce odstartovala v roce 2018 po tom, co se Chotěšovu podařilo získat dotaci z evropských fondů ve výši téměř 60 milionů korun.

„V rámci projektu Záchrana a využití konventu kláštera v Chotěšově byla už téměř dokončená fasáda. Máme nová okna, mříže a také vnitřní omítky. Hotové jsou elektroinstalace a také máme zpevněné krovy. Máme také osazený bezbariérový výtah,“ vyjmenoval správce kláštera Filip Hrubý.

Před zimou začala správa kláštera s obnovou kapitulní síně, nejvýznamnější místností konventu vyzdobenou ve druhé polovině 18. století malbami plzeňského malíře Františka Julia Luxe.

„V současné době zde pracuje sedm odborníků na restaurování maleb v kapitulní síni. Fixují, zpevňují, retušují,“ popsal Hrubý.

Loni získal klášter rovněž dotaci od ministerstva kultury na novou střechu prelatury, ta byla dokončená na podzim loňského roku.

S opravami se nezahálelo ani ve venkovních prostorách kláštera. „Udělali jsme parkové úpravy, nechali vydláždit chodník ke vstupu,“ doplnil správce.

„Práce je tu pořád hodně, uvidíme, jak budeme dále pokračovat. Vše samozřejmě záleží na financích,“ podotkl Hrubý.

Podle něj klášter letos kvůli koronavirové epidemii utrpěl finanční ztráty. „Na letošní sezónu jsme měli připravený nabitý program, ten jsme ale museli zrušit a tím pádem jsme přišli o peníze, které pak používáme například na nákup materiálu a na opravy,“ vysvětlil s tím, že 8. května se měly v areálu kláštera konat slavnosti vína. „Pokud se rozvolní opatření, budou se konat 19. září. Měli jsme také naplánované svatby. Dvě z nich měly dokonce objednanou hostinu v areálu kláštera, což je úplná novinka,“ řekl Hrubý.