VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V kanceláři biskupa se snoubí umění s technikou

Plzeň – „Protože tu trávím hodně času, je pro mě důležité příjemné prostředí,“ říká plzeňský biskup František Radkovský, který ve své kanceláři shromáždil velké množství uměleckých děl.

18.7.2011
SDÍLEJ:

Biskup František Radkovský ve své kancelářiFoto: DENÍK/Vlastimil Leška

„Jedním z nejvzácnějších obrazů je pro mne asi ten od malířky Aleny Koenigsmarkové,“ tvrdí Radkovský. Obraz nedávno zesnulá malířka věnovala biskupství při jeho otevření v roce 1993.

Malba znázorňuje kněze. Ten slouží mši svatou, při které skrápí lidstvo krev Kristova. „Je to velice teologický a hluboký námět. Kříž je sice vždy negativní symbol, ale z druhé strany, když si člověk uvědomí, že za nás Ježíš zemřel a vzal na sebe všechny naše průšvihy a hříchy, je to pak velice pozitivní,“ usmívá se František Radkovský.

Dalším zajímavým dílem, které je umístěno nad sedačkou v pohodlném koutku kanceláře, je kopie malby věnovaná papeži Janu Pavlu Druhému při výročí milénia od smrti svatého Vojtěcha. „Obraz jsme vyfotografovali a pověsili sem, abychom měli památku,“ vysvětluje Radkovský. Madona od Maxe Švabinského také zdobí místnost prvního plzeňského biskupa stejně jako obraz dovezený z Galileje, na kterém je zobrazen poslední soud. Obraz působí, jako by byl malován na skle. „Je to kopie čelní stěny bohoslužebného kostela. Celé drama je zobrazeno v postavě ďábla, který chce strhnout ty, již před soudcem neuspěli a archanděl Michael ho odhání pryč. Je tu ohromné množství postav, apoštolové, Matka boží, Jan Křtitel a další. Já sám bych si na všechny teď nevzpomněl. Autor je žák Pabla Picassa. Jeho styl se mi moc líbí, obrazy se podobají ikonám. Díla jsou velmi vkusná, je na nich opravdu vidět, že autor umí svou práci,“ komentuje biskup a ukazuje fotografie originálu obrazu. Ten se nachází v Galileji na hoře Blahoslavenectví.

Když František Radkovský sedí za svým dřevěným pracovním stolem, má nad hlavou dva zarámované znaky. Jeden je jeho osobní, druhý je papeže Benedikta XVI.

Teologické obrazy různých stylů a odlišných malířských i kreslířských technik tvoří v kanceláři Františka Radkovského nevídanou harmonii. Přesto i on holduje technice. Moderní notebook je pro biskupa evidentně nepostradatelný.

„Mám tady uloženo okolo čtyřiadvaceti tisíc fotografií z cest,“ prozrazuje a obratně otevírá složku za složkou. Ukazuje fotografii, kde je vystrojen jako kosmonaut. „To víte, už je to patnáct let, je to znát,“ směje se. Snímky jsou velmi povedené, jako by se monsignore Radkovský věnoval fotografii téměř profesionálně. „Některé obrázky jsou pěkné, jiné by chtěly odstranit. Třeba tebhle, rozmazaný,“ ukazuje.

Ve své pracovně se biskup cítí příjemně. „V téhle místnosti, pokud jsem zrovna v úřadě a nejsem někde ve světě nebo po diecézi, jsem od devíti hodin ráno tak do sedmi hodin večer,“ vysvětluje biskup.

„Moje paní sekretářka se stará, abych to tu měl uklizené, což má jedinou nevýhodu. Musím se jí vždycky zeptat, kde co je, protože si to sám nepamatuji,“ směje se František Radkovský, který má ze své kanceláře na biskupství přímý výhled na plzeňské náměstí Republiky.

Autor: Jana Nathanská

18.7.2011
SDÍLEJ:
Policie kontroluje kotoučky z tachografu. Ilustrační foto.

Šoféři nedodržují přestávky

Naši prvňáci ze 7. ZŠ Plzeň

Plzeňsko - Ve středu 18. října najdete v Plzeňském deníku prvňáky ze 7. ZŠ Plzeň. Nezapomeňte si koupit noviny.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Nejslavnějšího rodáka Dobříče už připomíná pamětní deska

Dobříč – Malíř a ilustrátor Václav Karel se narodil v roce 1902.

V centru Plzně nefungovaly semafory, dopravu řídila policie

Plzeň - Policie se o nefunkční světelné signalizaci dozvěděla až z kamerového záznamu. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení