Kdysi vyhlášený, ale v posledním roce skomírající a pak dokonce zavřený hostinec u řeky totiž nabírá druhý dech.

Hospodu se rozhodli vzít do vlastních rukou místní lidé i štamgasti z celého okolí. Vadilo jim, že se nemají kde scházet po tenise nebo nohejbale a že sem lidé přestali jezdit. A přestože to zní neuvěřitelně, začali na zvelebení areálu sami pracovat. „Lidi se dali dohromady, o víkendech a svátcích tu makalo vždy tak třicet osob, na brigádách jsme tu strávili téměř deset tisíc hodin," potvrdil šéf místního Sokola Jan Horny.

Výsledkem je komplet zrekonstruovaná hospoda s novým výčepem a kuchyní. A vlídné venkovní prostředí s posezením, atrakcemi pro děti, barem a pódiem, kde zase začnou hudební produkce. Po roční odmlce se sem za týden vrátí i oblíbený filmový festiválek Hrákula.

„Co nás to všechno stálo? Nastřádalo se 400 tisíc korun, když se k prostředkům Sokola začaly nabalovat dary dobrovolníků. Všechno šlo na materiál, pracovalo se zadarmo," potvrdil provozní David Šlesinger.

Hospodu teď místní Sokol nebude pronajímat a postará se o ni sám. Vrací se kdysi vyhlášený kuchař Béďa a jeho lidové specialitky hlášené z kuchyně ven k řece svérázným amplionem. „Budeme ale umět i biftek," slibuje David Šlesinger.

Filmový Hrákula je první kulturní vlaštovkou ve zrenovovaném Hradišti. Týdenní večerní promítání filmů začne 30. května snímkem Občanský průkaz.

„Tenhle film jsem si prosadil já," přiznává kmotr festivalu a slovanský starosta Lumír Aschenbrenner (ODS). Vzápětí vytahuje přesnou evidenci se srovnanými čísly. Hrákula funguje od roku 2001, a i když má jen symbolické vstupné 25 korun, uměl za léta existence vytěžit skoro 700 tisíc korun, kterými obdaroval třeba hospic, zvířecí útulek, důchodce, děti z dětských domovů a další. Teď bude vydělávat na lavičky, protože na ty se zatím peníze nenašly.