V jihoplzeňských Horšicích se ve čtvrtek po dvou letech otevírá pobočka České pošty. Sice ne klasická, nýbrž typ Partner, ale pro obyvatele to znamená, že si budou moci pro doporučené dopisy, balíky i pro důchody opět chodit tam, kam byli zvyklí. Dojíždění do Přeštic pro ně končí.

Obec má za sebou podle starosty Miroslava Čepického dva roky vyjednávání, kdy Horšice chtěly uzavřenou poštovní pobočku znovu otevřít, ale Česká pošta byla proti. „Lidé museli jezdit devět kilometrů do Přeštic. Ať už auty nebo autobusy, byla to pro ně komplikace. Pošta v Horšicích fungovala od první republiky, zavřela až před dvěma lety," říká starosta.

Pobočka Partner je podle České pošty plnohodnotná alternativa klasické pobočky. „Rozdíl spočívá v tom, že ji provozuje třetí osoba, nikoli Česká pošta. Z hlediska poskytovaných základních poštovních služeb není mezi pobočkou a poštou Partner žádný rozdíl," ujišťuje tiskový mluvčí České pošty Matyáš Vitík.

Partner a PlzeňskoPošta Partner (a výdejní místa) funguje na Plzeňsku v těchto obcích a městských částech: Dobříč, Hvozd, Úlice, Lužany, Střížovice, Plzeň – Božkov, Plzeň – Borská ul. + Horšice a Řenče

Partner poskytuje všechny základní služby. „Tedy příjem a výdej listovních a balíkových zásilek, příjem a výplatu poštovních poukázek, vybrané bankovní služby, výplatu důchodů, SIPO, prodej poštovních cenin a zboží, prodej kolkových známek. Dále vybrané služby, jako je například on-line dobíjení předplacených SIM karet, prodej losů okamžitých loterií a volný prodej tisku," dodal mluvčí.

Obyvatelé Horšic budou za poštou chodit tam, kam byli zvyklí – do stejné místnosti v budově obecního úřadu. „Obec pronajme prostory, poštu bude mít na starost paní s živnostenským listem. Budeme doufat, že tady vydrží," přeje si starosta.

Horšice nejsou jediná obec, na jižním Plzeňsku dnes Pošta Partner začíná fungovat ještě v Řenčích. Také tam ji lidé najdou na známém místě na obecním úřadu. „Obec poskytne zázemí za slušný nájem, otevřeno bude ve všední dny dopoledne a odpoledne," řekla starostka Miloslava Loudová.