Obyvatelé Chotěšova i řidiči, kteří jím projíždějí, potřebují v těchto dnech pevné nervy. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) se pustilo do rekonstrukce průtahu obcí. Znamená to, že na dvou místech v Chotěšově už zmizela silnice a dopravu, která tudy proudí mezi Plzní a Domažlicemi, usměrňují semafory.

Na začátku týdne se u obce tvořily dlouhé kolony, protože semafory nebyly ideálně načasované. Teď už je vše lepší a ještě lepší to má v obci být, až práce skončí. Starosta Chotěšova Luděk Rosenberger říká, že rekonstrukce vyřeší hned několik problémů, po jejichž odstranění Chotěšovští dlouho volají.

V první řadě zmizí velkorysé odstavné pásy po stranách silnice, které využívají šoféři kamionů. Zaparkují tam, v obci přenocují, ráno jedou dál. Po kamionech mnohdy u chodníku zbývá nepořádek, ale to není vše. „Jde o bezpečnost. Odstavené kamiony značně komplikují našim obyvatelům výjezd z vedlejších ulic na hlavní silnici, mají špatný výhled," popisuje starosta s tím, že odstavný pruh nahradí malá parkovací stání pro osobní automobily.

Vzniknou ostrůvky i retardéry

Z bezpečnostních důvodů přibudou do Chotěšova nejen klasické střední dělící ostrůvky chránící chodce (přechod vznikne u ulice U Dráhy, místo pro přecházení u Klostermannovy ulice), ale také retardéry, jež mohou řidiči znát například z Oplota. Jsou to překážky v uvozovkách, které řidiče vjíždějící do obce donutí zpomalit. „Budou ve směru od Zbůchu i od Stoda," upřesňuje starosta.

Podle Michala Syřínka z plzeňského ŘSD vzniknou ostrůvky na začátku obce na základě požadavku policie. „Na silnicích I. třídy už fungují například ve Zbůchu nebo ve Švihově," říká.

Průtah má být hotový za rok – do 30. 10. 2017. ŘSD práce postupně rozdělí celkem do osmi etap. „Letos proběhnou první dvě. Celková cena díla je 53 milionů Kč včetně DPH, z toho podíl obce činí 3,7 milionu," dodává Syřínek. Stavbaři vymění 1,3 kilometru silnice a v obci také upraví zálivy autobusových zastávek nebo dešťovou kanalizaci pro odvodnění silnice.