Selská náves a nádvoří mínstního Purkmistru se proměnilo v jednu velkou nálevnu plnou blyštivých píp, jimž výčepní roztáčeli kohouty. Pivo tu nabízelo více než čtyřicet pivovarů a příležitosti napít se zvláštního druhu zlatého moku neodolaly davy lidí.

„Jsou tu k mání druhy, které normálně v Plzni neseženete, třeba čajové pivo," řekl jeden z návštěvníků, Ladislav Peška. Za první asi dvě hodiny degustací stačil ochutnat asi devět druhů, na další se chystal. Zastavil se i u stánku s vietnamským pivem Hoavien nebo u pípy, kde teklo šestadvacetistupňové pivo. To patřilo k nejvyhledávanějším. Na otázku, zda není 26 stupňů už u hranice, pro niž platí prohibice, se jeho výčepní  jen usmíval. „Zkuste ho. Čepuje se po deckách," vysvětlil sládek Pivovarského dvora Zvíkov Vladimír Ličman. I on ho prý pije pouze po decilitrech,  protože jde o nejsilnější točené pivo v republice.

Možná nejzábavnější stánek byl s pivem Slepý krtek. " Lidé se ptají, zda po něm náhodou neoslepnou," žertoval sládek Marek Havlas z pivovaru Ujkovice u Mladé Boleslaviv těchto dnech s s notnou dávkou černého humoru.

K mání byl v Černicích také pivní sekt, pivní kosmetika a u jednoho stánku dokonce pivní brýle. Žlutá sklíčka na očích šperkovaly bílé nástavce jako pěna, takže člověk přes brýle koukal na svět jako přes půllitr. „Už jsem jich prodal deset," spočetl mrknutím okna čárky za odebrané kusy výčepní z Novoměstského pivovaru. Čárek za prodaná piva měl ale mnohem víc…

Návštěvníci festivalu Slunce ve skle si sobotní svátek piva v Černicích užívali. „Strašně se mi líbí, že si festival získal takový věhlas a že jsou lidé vstřícní k tolika druhům piva právě v Plzni," podotkla Jana Kosová.