Mnozí si ještě pamatují, že tu bývala dělnická čtvrť se zahrádkami. Až v 90. letech tady vyrostl kancelářský komplex s obchodním domem. Kvůli vzhledu moderních budov ho dlouho kritizovali mnozí Plzeňané a především odborníci na urbanistiku.

Deník zjistil, že majitel objektu, developerská skupina InterCora, se rozhodl komplex podstatně rozšířit. Projekt slibuje celkovou revitalizaci a výškové zarovnání prostoru na úroveň Karlovarské třídy, což má celé oblasti vzhledově prospět.

„Projekt se připravuje na rok 2016," řekl jednatel InterCory Ivan Hlaváček. S otevřením počítá na příští Vánoce.

Nová stavba zabere zhruba polovinu plochy současného parkoviště. Míst pro auta přesto přibude, protože mají nově částečně parkovat ve dvou úrovních nad sebou. 
V nadzemní části bude nově 
i více stromů a zatravněných ploch s lavičkami.

V nových budovách s celoskleněnou fasádou mají být na ploše více než dvou tisíc metrů menší obchody přístupné přímo z parkoviště a hlavně čtyři velké restaurace. „Ty se budou vzájemně doplňovat, aby poskytly široké spektrum nabídky. Každé restaurační zařízení bude mít navíc k dispozici terasu, kterou lidé využijí především v létě," uvádí developer.

close Vizualizace nového projektu u plzeňského Rondelu zoom_in

Lidé z InterCory tvrdí, že restaurace mají být protikladem k tradičnímu rychlému občerstvení, jejich koncepcí by měla být kvalitní gastronomie. „Chceme se zaměřit na stálou klientelu z okolí, která zejména v době obědů nemá v této lokalitě větší možnosti výběru. Místo samotné i možnost dostupného parkování bude jistě významnou výhodou tohoto objektu," uvádí autoři studie.

Miroslav Brabec, starosta prvního městského obvodu, kde stavba bude, je skeptičtější. Není si jistý, že se v novém objektu čtyři restaurace uživí. Jinak je ale starosta navrženým projektem nadšený. Podle něj město s danými pozemky do budoucna žádné jiné plány nemělo.

„Koncepci jsem uvítal, myslím, že to celý prostor oživí a scelí," řekl Brabec.

Jak to vidí architekt?

Projekt už má vydané stavební rozhodnutí, ale mezi odborníky není zatím příliš znám. Architekt Marek Sivák, autor platformy za lepší budoucnost Plzně, ale z jeho navržené podoby není nadšený.

"Lokalitu to asi nepokazí více, než už je, možná to trochu zatmelí stávající vřed, ale rozhodně se nejedná o městotvorný design. Možná to oddálí příchod opravdu smysluplného řešení. Zde by se v prvé řadě mělo myslet na přerod Karlovarské třídy v městskou ulici a ten se nestane tím, že se vedle ní vysadí stromy a za nimi udělá parkoviště a za ním zase nízké prosklené hangáry. Ulice tvoří nejen veřejný prostor a případná zeleň, ale i domy, které ho rámují," vyjádřil se architekt.

U podobných projektů uprostřed města bývá největší problém zvýšení dopravní zátěže, které způsobí. Podle Siváka se sice autoři zašťiťují tvrzením, že nové obchody a restaurace budou cílit na lokální klientelu, takže by to dopravní intenzitu příliš navyšovat nemělo. "Na druhou stranu tomu ale neodpovídá rozšiřování parkoviště, ani celková koncepce návrhu - urbanismus ála americké fast foody, od kterých se autoři distancují," řekl Sivák.

Co se památkové péče týče, nemá stavba žádné překážky. „Projekt je řešen na území, které nemá žádnou plošnou památkovou ochranu," uvedl vedoucí odboru památkové péče Petr Marovič.

INTERCORA A PLZEŇ
Developer InterCora je česko-německá společnost se sídlem v Plzni. Během dvaceti let své existence postavila a následně prodala nebo pronajímá více než 250 obchodních center v České republice, na Slovensku a v Rumunsku.
Na západě Čech má svou stopu v každém větším městě, nejčastěji v podobě supermarketů nebo větších obchodních center. Mezi nejvýraznější plzeňské projekty InterCory z posledních let patří vybudování nákupní zóny Area Bory (2009) v Sukově ulici, hobbymarket Hornbach (2011) na ploše bývalého nákladového nádraží nebo Albert (2013) Na Chmelnicích.