Děti s pomocí dospělých si z velkoprostorových kartonů a dalších materiálů postaví mini město na Anglickém nábřeží kolem památníku.
„Hra na město probíhá v různých městech Evropy, např. MiniSalzburg, MinBolzano, MiniRegensburg aj. Před několika lety jsem strávila se šesti dětmi z Plzeňského kraje jeden týden v MiniMnichově, kde také fungovalo dětské diplomatické velvyslanectví. V rámci přípravné dílny zde české děti vymýšlely interaktivní výstavu o Plzni. Vlastní mini-město nemají, a tak jely do Mini-Mnichova nasbírat inspiraci pro založení MiniPlzně", vysvětluje podstatu projektu Lenka Hubáčková z o. s. TRK. „Největší atrakcí našeho velvyslanectví se stala kartonová tramvaj, která jezdila na své pravidelné lince celým MiniMnichovem. Tramvaj MiniPlzeň bude zítra také součástí modelového města," láká stavbaře (ve věku 8-15 let) Lenka. Akce začíná v 10:00 hod, skončí v šest večer. Na exponovaném místě bude připravený stánek pro příchozí děti, které se zde dozvědí, jak se stát součástí stavebního týmu. Připojí se ke skupině urbanistů, architektů, výtvarníků či novinářů pod vedením skutečných odborníků. „Děti si vyberou pracovní pozici, podle které budou město navrhovat, stavět, krášlit či nějak výtvarně doplňovat. Nenásilně se tak naučí zohledňovat souvislosti mezi budovami a prostředím, nahlédnou do koncepce budov, přispějí k výtvarné stránce města a prostoru," upřesňuje Hubáčková. Děti novináři budou vše sledovat, popisovat, sbírat informace, psát články, ankety nebo rozhovory a během stavění pak vydají několik čísel novin. V podvečer bude dílo prohlášeno za město a v rámci malé slavnosti symbolicky pojmenováno.
Občanské sdružení TRK bude s městem a krajem jednat o realizaci MiniPlzně v roce 2014. Tím by se Plzeň stala prvním evropským městem na východ od Německa, ve kterém se tento projekt podařilo realizovat.