Agentura ochrany přírody a krajiny (AOPK), která spravuje Chráněnou krajinnou oblast Brdy, chce v letošním roce opět zapálit brdská vřesoviště. Zopakuje se tak mnohými kritizovaný krok z května loňského roku, za nímž si ovšem správa oblasti stojí.

Že je oheň dobrý k tomu, aby se v Brdech podařilo zachovat vřesy a byliny, jejichž skladba připomíná tundru, si agentura potvrdila vlastním pozorováním i účastí na mezinárodním kongresu v Barceloně. Její zástupci se ho zúčastnili minulý týden. „Měli jsme tu čest představit zkušenosti z experimentálního použití řízených požárů na vřesovištích na dopadové ploše Jordán," uvedla za AOPK Hana Mayerová.

Řízený požár na Jordánu vloni likvidoval například mladé břízy a jiné nálety, kterými by jinak plocha tvořená vřesem a různými bylinami mohla zarůst.

Vřesoviště se nemůže rozmnožovat

Vřes podle ochránců stárne zhruba po pětadvaceti letech, kdy vřesoviště přijde o schopnost vegetativního rozmnožování, odumírá, začíná se rozpadat. Aby mohly klíčit nové semenáčky, potřebují půdu obnaženou až na minerální podklad.

„Vřesoviště na dopadové ploše Jordán se nachází někde uprostřed vývojové fáze s menším podílem semenáčků soustředěných především do kráterů po výbuších munice. Udržování vřesoviště v příznivém stavu proto vyžaduje aktivní lidské zásahy. Řízené požáry jsou jedinou možností, jak rozsáhlá vřesoviště, která jsou součástí nejcennějších I. a II. zón v CHKO Brdy, dlouhodobě udržet," míní vedoucí správy CHKO Brdy Bohumil Fišer.

Stejné, ačkoliv třicetileté zkušenosti s vypalováním vřesovišť mají podle Fišera například Španělé. Fišer proto věří, že se u nás tato metoda ujme. „Mohu říci, že ve většině případů jsou to hasiči, kdo má zájem o použití řízených požárů jako prevence před požáry živelně vzniklými. K provádění řízených požárů mají speciálně proškolené a vybavené pracovníky," dodává.

CHKO Brdy o vřesoviště pečuje ještě jinak – například v okolí Padrťských rybníků se pasou krávy, požírají nálety, a pomáhají tak květnatým trávníkům a vřesům. Pokud to bude možné, chce brdská správa letos pastviny rozšířit.