„Tento slogan je natištěný na soše. Poukazuje na jeho celoživotní tvorbu. Socha je pojatá civilně, nechtěla jsem ho ztvárnit jako politika, ale spíše jako literáta. Proto má uvelněný postoj i výraz,“ říká Barbora.

Bývalým prezidentem se podle svých informací inspirovala především proto, že se vloni slavilo dvacet let od revoluce a o Havlovi se příliš nemluví. „Přišlo mi, že se v dnešní době oslavují už nežijící umělci a přitom tady máme takovou osobnost,“ dodává.

Byla to podle ní velmi náročná práce. „Především fyzicky. Přeci jen bylo to v životní velikosti. Ale jinak to bylo úžasné. Figurální tvorba mě baví nejvíce,“ uvedla. V tomto případě se potýkala ještě s jednou nepříjemností. Dílo totiž musela tvořit podle fotografií. „Kontaktovala jsem jeho kancelář, ale je příliš zaneprázdněný. Buď byl na tiskovce, v zahraničí nebo točil film. Je náročné ho sehnat,“ sděluje. Práce trvala půl roku. Dělala prý v podstatě denně. Nápad měla ale v hlavě už delší dobu.

Motiv totiž navázal na její práci z minulého semestru. Vytvořila totiž sérii děl na Havlův výrok Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí. „Jednotlivé postavičky zobrazují, co si v dnešní době lidé představují pod pojmy láska a nenávist,“ doplňuje. Pak začala tvořit sochu, která bude k vidění od druhého srpna v Měšťanské besedě v Plzni. A zřejmě to nebude poslední dílo, které českému dramatikovi a politikovi věnuje.

„Mám v plánu udělat jeho další sochu, tentokrát ale z papíru. To by mělo právě podtrhnout ten fakt, že je literát. A navíc by to mělo být z jeho textů,“ říká. I přes předchozí neúspěšné pokusy jej chce znovu oslovit. Doufá, že tentokrát by to mohlo vyjít.

Téma Pravé bohatství se skrývá uvnitř ji velmi zaujalo. „Proto jsem se do projektu zapojila. Je nosné samo o sobě,“ konstatuje. Přestože se při tvoření nedržela pivního podtextu, ke zlatavému moku má poměrně kladný vztah. „Dám si ho ráda,“ dodává s úsměvem.