Zhruba 600 metrů od nejbližších domů má vzniknout střelecký areál. A ne ledajaký sloužit by měl výcviku bezpečnostních složek a podle informací Deníku má povolovat i střelbu z těžkých kulometů s dostřelem několika kilometrů.

Místní utvořili občanskou iniciativu a stavbu střelnice se snaží zastavit. „Střelnici tu nechceme. Máme špatný příklad v Chotěšově, kde kulky zranily ženu. Bojím se o své děti i vnoučata,“ říká paní Jana z Bdeněvsi.

Areál podle občanů i samotné obce navíc nemá platné povolení od stavebního úřadu ten už rozhodl, že investor musí odstranit vybudované valy, vysoké několik metrů. Zatím se tak ale neděje, neboť řízení je přerušeno. Majitel věří, že tu nakonec střelnice fungovat bude. Její provoz totiž povolila krajská policie.

O změně územního plánu kvůli stavbě obec nejprve jednala, její vedení však prý netušilo, jak rozsáhlý záměr investor má.

Jak má střelnice vypadat
Podle informací Deníku mají na několikahektarovém pozemku vzniknout tři střelecké dráhy, kde by se měly konat kromě jiného soutěže nebo výcviky bezpečnostních složek. Provozní řád umožňuje nepřetržitou provozní dobu 24 hodin denně, 365 dní v roce a mimo jiné také povoluje např. střelbu z těžkých kulometů, které mají dostřel několik kilometrů.

PROJEKT OBEC PŘEKVAPIL

„Projekt byl zpočátku prezentován jako sportoviště s volnočasovými aktivitami, včetně sportovní střelby, umožňující i přístup veřejnosti a cyklistů. O skutečném rozsahu jsme se dozvěděli mnohem později z listin vyžádaných od policie,“ upozornil místostarosta Bde-něvsi Tomáš Myslivec. Dodal, že se jedná o venkovní otevřenou střelnici, kde nelze nikdy s jistotou zaručit, že střely neopustí její prostor.

Bdeněves také podle starosty Petra Chleboráda podala podnět k prošetření na Policejní prezidium, aby povolení pro střelnici od krajských policistů zvrátilo. Prezidium skutečně vrátilo celou věc k novému projednání a v rozhodnutí uvedlo, že střelnice nezaručuje bezpečné používání zbraní a střeliva.

Se stavbou nesouhlasí ani odbor územního plánování Městského úřadu Nýřany, který už loni rozhodl, že záměr je v rozporu s územním plánem, protože investor bez povolení udělal velký zásah do krajiny.

Investorem je bývalý reprezentant České republiky ve střelbě Adam Tyc, jenž Deník odkázal na svou právničku. Advokátka Katarína Kožiaková Oboňová tvrdí, že Tyc střelnici provozovat může. „Podmínkou pro provoz střelnice je dle zákona o zbraních povolení příslušného útvaru PČR, kterým klient disponuje už od ledna roku 2018. Od ledna 2018 tedy pan Tyc střelnici provozuje,“ uvedla.

Podle advokátky investor lituje současných sporů. „Byl by rád, kdyby místo vyhroce-ných projevů probíhala konstruktivní diskuze. Vybudování plánovaného sportov-ně-rekreačního areálu by mohlo být pro lokalitu přínosem,“ uzavřela právnička.