Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Území Tymákova je osídleno už přes sedm tisíc let

Tymákov - Malá obec nedaleko od Plzně se může pochlubit mnohým. Například tím, že její území je osídleno už více než sedm tisíc let. Počátky osídlení území dnešního Tymákova sahají až do neolitu, mladší doby kamenné, tedy do období kolem 5 tisíc let př.n.l.

7.12.2009
SDÍLEJ:

U vás na návštěvěFoto: DENÍK

O původu názvu obce existuje několik domněnek i legend, nejpravděpodobnější verzí však je, že název pochází z osobního jména Týma - tedy Tymákův dvůr. Až do husitských válek Tymákov vlastnila drobná šlechta, která se v jeho vlastnění několikrát vystřídala. Od roku 1519 pak Tymákov patřil městu Rokycany. V této době už zde žilo na 378 obyvatel. Náležet pod Rokycany znamenalo pro každou ves řadu výhod - každý rozmach města se odrazil i na růstu vsí samotných.

Již na konci 15. století se celá okolní krajina změnila v bitevní pole, když se nedaleko Rokycan utkala vojska Jiřího z Poděbrad s vojsky Strakonické jednoty. Mnoho škod a utrpení napáchala zdejším městům a vesnicím také třicetiletá válka, když tudy táhla a ubytovávala se stavovská i císařská vojska. Mnoho vsí tak bylo zpustošeno, například ves Cháchov po vypálení zcela zanikla.

Postupem času se život ve vsi vrátil do starých kolejí, a dokonce zde opět začal růst počet obyvatel. Významnou událostí bylo také zřízení první školy v roce 1778. Děti z Tymákova tak již nemusely za výukou docházet až do Starého Plzence. Školní budova ale časem začala chátrat, až musela být na počátku 19. století nahrazena budovou novou. V roce 1804 se Tymákova dotkly napoleonské války, když se přímo ve vsi ubytovala část vojáků procházející armády. Ti zde sice nenapáchali žádnou větší škodu, i tak však měla obec s jejich pobytem zde značné náklady.

Poklidný život v obci přerušily až obě světové války, během kterých ale začalo na druhou stranu v obci přibývat obyvatel. Kvůli budování a rozšiřování vojenských prostor byla totiž řada okolních vesnic vystěhována - jenom v Tymákově tak stoupl počet obyvatel na 1145.

Po druhé světové válce v obci následovalo období opětovného rozvoje. V roce 1949 bylo založeno JZD , o šest let později byl zahájen provoz poštovního úřadu. Následující léta přinesla rekonstrukci základní školy a budovy národního výboru, vybudování vodovodu a zřízení zdravotního střediska.

V roce 1977 byl uveden do provozu zdejší kulturní dům a pohostinství, brzy nato i knihovna a koupaliště. Dnes žije v obci zhruba sedm stovek obyvatel. Většina z nich se shoduje v jednom. Svoje bydliště by za jiné měnila jen velmi nerada.

Autor: Gerald Weschke

7.12.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Dominik Kubalík

Škodovka prohrála, přesto je první

Ilustrační foto
2

Sedmiletý chlapec jel načerno, dluh přišli vymáhat exekutoři

V Privamedu se otevírá Centrum mamografického screeningu

Plzeň - Začátkem října vyšetřila plzeňská nemocnice Privamed první pacientky ve svém nově otevřeném Centru mamografického screeningu. Pracoviště disponuje nejmodernějším přístrojovým vybavením v tomto oboru.  

Šoféři nedodržují přestávky

Plzeňský kraj – Policisté kontrolovali v celém kraji řidiče náklaďáků a autobusů.

Naši prvňáci ze 7. ZŠ Plzeň

Plzeňsko - Ve středu 18. října najdete v Plzeňském deníku prvňáky ze 7. ZŠ Plzeň. Nezapomeňte si koupit noviny.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení