Obec se stala neprůjezdnou pro osobní i nákladní dopravu, auta i autobusy od té doby používají objízdné trasy vedené přes okolní obce.

Rekonstruovaná křižovatka je průsečíkem důležitých tras vedoucích na Chrást a také na Liblín. Zejména těžké vozy už přes tři měsíce dávají silnicím v Druztové a Dolanech na jedné straně a v České Bříze a Hromnici na straně druhé pořádně zabrat.

Jak vše vypadá teď, týden před koncem prázdnin?

Na zručské návsi se pilně pracuje. Přibyly obrubníky i dlážděné chodníky vedoucí k nové čekárně, u níž budou autobusy zastavovat v zálivu. Přímo v křižovatce včera silničáři pokládali asfaltový koberec, na zbytek se chystají. „Stále se dělá vše pro to, aby byla Zruč na začátku září průjezdná alespoň pro nákladní a autobusovou dopravu," řekl včera za Správu a údržbu silnic Plzeňského kraje technik Martin Vít s tím, že stavbařům ovšem musí přát počasí. „Pokud celý tento týden nebude pršet, stihne se to," dodal Vít.

Řidiče i obyvatele obcí ale kromě znovuotevření Zruče zajímá ještě jedna věc. Jak to bude se silnicemi, které teď slouží jako objížďky? „Třeba úsek před Druztovou, který ani předtím nevypadal nijak dobře, je zralý na větší opravu. Náklaďáky a kamiony tam trhají krajnici a dvě auta, která jedou proti sobě, musí nejméně v jednom místě zpomalovat," popisuje Kryštof Holub.

Silničáři na tyto tahy prý myslí. Ostatně už teď zpevnili část silnice vedoucí z Dolan k žichlické křižovatce, která vypadala jako po náletu. „Stav silnic na objízdných trasách samozřejmě průběžně sledujeme a snažíme se ho řešit už nyní. Také od obyvatel obcí dostáváme řadu podnětů. Až práce ve Zruči skončí, budou opravy těchto komunikací následovat," dodal Martin Vít.

Kompletní rekonstrukce křižovatky včetně stavby chodníků a obrubníků vyjde na 8,97 milionu bez DPH, z čehož kraj uhradí 7,1 milionu a zbytek obec Zruč-Senec.

Rekonstrukce

- uzavírka a s ní i práce začaly v pondělí 13. května
- obec projekt chystala zhruba od roku 2007
- zároveň se obec pustila také do výstavby dešťové a splaškové kanalizace v Dolanské ulici
- hotovo má být na podzim, silničáři však chtějí pro náklaďáky a autobusy náves otevřít už příští týden