„Kolony aut se určitě budou tvořit nejen v bezprostřední blízkosti stavby, tedy na křižovatce Doudlevecká a U Trati, ale i v okolních ulicích,“ upozornil šéf plzeňské dopravní policie Karel Machulda. Řidičům doporučuje místu se v příštích dnech pokud možno úplně vyhnout.

Lidé, kteří se v Plzni dobře nevyznají, mohou mít problém. Přesná objížďka zavřeného přibližně stometrového úseku totiž není nijak stanovena. „Objízdnou trasu by nemělo cenu vyznačovat, když každý řidič jede jinam,“ podotýká plzeňská policejní mluvčí Martina Korandová.

Nemilé překvapení může čekat i na chodce, kteří budou muset uzavírku obcházet. Nejbližší spojení ulice U Trati s centrem se posune zhruba o dvě stovky metrů. „Otevřený zůstane jen podchod ústící z Radobyčické do Purkyňovy ulice,“ upozorňuje Jindřich Kvěch z firmy Jaroslav Sejpka – EVÚS, která provoz křižovatky podle odsouhlasených opatření upravuje.

Jenže dostat se k němu nebude úplně snadné. Přechody ulice U Trati na křižovatce budou po dobu úprav vyřazeny z provozu a přejít zde nebude možné. Lidé tak musí zvolit tu správnou cestu hned z Doudlevecké, tedy dojít do Radobyčické. Pokud půjdou hned ulicí U Trati, hrozí, že pak budou kličkovat mezi auty. Jinak by se k podchodu dostali. Díky tomuto omezení chodců budou mít motoristé na semaforech déle zelenou.

Řidiči, kteří pojedou od zimního stadionu přímo k mostu, mají dvě možnosti – jet doleva na Klatovskou a po Americké sjet k Mrakodrapu, nebo jet doprava směrem ke Slovanské, minout hlavní nádraží a ze Sirkové ulice zahnout na Americkou a kolem Teska a Inwestu dojet k Mrakodrapu. Dá se však předpokládat, že všechny tyto křižovatky budou ucpané a cesta potrvá možná desítky minut.

Stavba nového železničního mostu na chebské trati, kvůli němuž bude Prokopova ulice zavřena, by měla být hotová do konce června, do té doby se sem auta nedostanou. A nejen auta. Od dnešního rána se změnila i trasa trolejbusů číslo 10, 13 a 14 – ty budou nyní jezdit přes most Milénia do Koterovské ulice, přes Mikulášské náměstí k nádraží a odtud budou pokračovat dál buď Šumavskou ulicí na Doubravku (č. 13) nebo po Americké zpět do centra (č. 10, 14).

Plzeňské městské dopravní podniky (PMDP) v nových jízdních řádech počítají, že cesta trolejbusu č. 13 mezi zastávkami Gambrinus a U Trati zabere maximálně deset minut. „Pokud by trolejbusy nestíhaly trasu v tomto čase projet, přizpůsobíme jízdní řády,“ slíbil Jiří Ptáček z PMDP.

Uzavírka Prokopovy ulice je jedním ze tří největších dopravních omezení, která na řidiče v těchto týdnech čekají.

K největším stále patří křižovatka U Soušků pod Bílou Horou, ta by měla být hotova do konce června. Částečná uzavírka nyní platí ve Vejprnické ulici, kde osobní auta jezdí po tramvajovém pásu. Už tento víkend se však silnice zavře zcela, a to jak pro osobní auta, tak pro tramvaje č. 2. I zde jsou důvodem práce na koridoru Plzeň – Cheb. Úplná uzavírka tu však potrvá jen v sobotu a v neděli. „Objízdná trasa bude vyznačena – po Domažlické směrem k Makru. Tedy stejná cesta, kudy je dnes odkláněna nákladní doprava,“ upřesnil Karel Machulda.

Dopravní omezení v Plzni také komplikují práci záchranářům. „Dojezdové doby se prodlužují,“ potvrdil ředitel krajské záchranky Roman Sviták s tím, že řidiči záchranářských vozů už předem o uzavírkách vědí a snaží se těmto místům vyhnout.

Změny v provozu MHD najdete ZDE.

Změny pro pěší

Prokopovou ulicí neprojdou ani chodci. Dočasně zrušené budou i přechody na přilehlé křižovatce. V provozu zůstane pouze přechod v Doudlevecké ulici. Do centra se půjde dostat až podchodem vedoucím z Radobyčické do Purkyňovy ulice.
Pro chodce je také uzavřena stezka pro pěší na Anglickém nábřeží.

Pro řidiče: uzavírky a objízdné trasy

Prokopova ulice:
- úplná uzavírka pro auta od 29. března do 30. června, od 20. dubna tudy budou moci projíždět autobusy MHD jedoucí do vozovny nebo z ní (prázdné)
objízdné trasy:
- Doudlevecká ulice – U Trati (směrem na Slovany) – kolem hlavního vlakového nádraží – Americká – Mrakodrap
- Doudlevecká ulice – U Trati (směrem na Bory) – Klatovská – Americká – Mrakodrap
- Odborníci doporučují se místu úplně vyhnout a jet po Klatovské do sadů Pětatřicátníků, Tyršovou ulicí a Sirkovou. Podobně také z Doudlevec jet do centra přes Slovany, tedy Doudleveckou, Samaritskou, Zborovskou, Malostranskou a Slovanskou ulicí.

Vejprnická ulice:
- částečná uzavírka od 15. března do 30. listopadu – vozy budou do 3,5 t a MHD jezdit po tramvajovém pásu, ostatní doprava bude odkloněna na Domažlickou, dále k Makru a zadem zpět na Skvrňany
- úplná uzavírka od 31. března do 1. dubna, 19.-20. května, 21.-22. července a 11.-12. září