Sociální sítě zaplavily snímky polární záře nad severskými zeměmi. Podle odborníků se letos cesta do polárních oblastí za podobným fotografickým úlovkem zájemcům může skutečně vyplatit. Ovšem zvýšená sluneční aktivita, jasné nebe a možnost pozorování z vyšší nadmořské polohy umožňují pozorovat polární záři také ze západu Čech.

Aktivita Slunce letos přichází do maxima v rámci pravidelného jedenáctiletého cyklu. V minulých dnech astronomové zaznamenali hned několik erupcí na Slunci. Vyvržený materiál se vydal na cestu k Zemi a v horních vrstvách atmosféry může způsobit zmiňované polární záře. Vzhledem k mohutnosti erupcí je velká pravděpodobnost spatřit úchvatný jev i na západě Čech.

Polární záře pohledem čtenářů Deníku i odborníků >>>

Kdo by chtěl polární záři pozorovat, ideální podmínky nastanou v noci na sobotu i v následujících nocích. Vhodné je pozorovat jev mimo městské osvětlení a z výše položených míst s výhledem na sever.

Jak předpovídají meteorologové, během pátku začne na obloze převládat kupovitá oblačnost, jen výjimečně se mohou vyskytnout slabé přeháňky. „Večer budou oblaky ubývat,“ zní předpověď.

close Sluneční skvrna je oblast na povrchu Slunce (ve fotosféře), které magnetické pole zabraňuje v proudění, a tak se vytvářejí oblasti s menší povrchovou teplotou než má okolí. info Zdroj: Deník/Antonín Hříbal zoom_in 10. května 2024

„O víkendu čekáme nejčastěji oblačnou oblohu, kterou v sobotu doprovodí místní přeháňky zejména na severu a severovýchodě, v neděli pak i jinde. Během nedělního dne budou od severovýchodu přeháňky i oblaky postupně ubývat,“ předpovídá Český hydrometeorologický ústav.

Při troše štětí by mohla polární záře být vidět. Hodně štěstí při pozorování, a budeme rádi za zaslání fotografií na antonin.hribal@denik.cz

Polární záře

Jsou známé také jako aurora borealis na severní polokouli a aurora australis na jižní polokouli. Jde o ohromující přírodní jevy na obou koncích zemského magnetického pole. Tato světelná představení jsou způsobena srážkami slunečních částic s atmosférou Země, což vede k emisi světla v různých barvách. Polární záře obvykle vytvářejí světelné pásy, které se táhnou po obloze, a jejich intenzita a barvy mohou kolísat v závislosti na energetickém stavu slunečního větru a složení atmosféry. Tyto úchvatné jevy jsou nejlépe pozorovatelné v polárních oblastech, kde jsou nocí nejjasnější a nejčastější.