„Když se to stalo poprvé, mysleli jsme si, že se okolo někdo vracel z hospody. Podruhé už jsem si řekli: Pozor, tady něco nehraje. A potřetí už nám bylo jasné, že asi někdo proti nám nebo někomu z areálu něco má,“ říká Pavel Bernard, spolumajitel společnosti EBK Eret Bernard, které patří část areálu. Právě na její majetek se útoky zaměřily.

Kdo nebo proč by měl zájem společnost poškodit, Bernard netuší. „Vůbec nevíme, kdo by to mohl být. Jsme obchodně – výrobní firma. Pokud s někým jednáme, vždycky je to férově, s nikým jsme neměli žádný konflikt. Na nikoho tak nemáme ani podezření. Nevíme o nikom, kdo by proti nám něco měl,“ sděluje Bernard.

Vandal se podle něho může také zaměřovat na některou z dvaceti firem, jež jsou v areálu v nájmu a mají provozovnu v poškozených prostorách. „Možná třeba někdo někomu vyfoukl nějakou zakázku a ten mu to teď vrací. Těžko říct,“ dodává.

První vandal udeřil vloni čtrnáctého prosince. Útočníkovi tehdy padlo za oběť pouze jedno okno. O dvanáct dní později už rozbil okna čtyři. Při zatím posledním útoku, který se odehrál sedmého ledna vzalo za své už hned osm oken.„Škoda, kterou jsme tím utrpěli, je kolem pětadvaceti tisíc korun. Zároveň na tom ale muselo dělat plno lidí a byla tam spousta práce. Okna jsme zatloukli dřevěnými deskami,“ uvedl Bernard. Škodu se podle něho snažili ve všech třech případech napravit ještě ten den.

Ve firmě už rovněž připravili nová bezpečnostní opatření, která by měla dalším útokům výtržníka zabránit. „Určitě na okna umístíme sítě. Posílíme také kamerový systém. Areál bude navíc osvětlený,“ konstatuje Bernard.

Případ už ohlásil na policii. „Pachatel měl ale určitě kapuci, takže jej ani kamery nemohou odhalit,“ dodává.

„Věc ze sedmého ledna řešíme jako přečin poškození cizí věci. Škoda byla třináct tisíc korun. V současné době policisté pátrají po pachateli a zjišťují okolnosti,“ uvedla policejní mluvčí Martina Korandová.

Černický areál není jediným majetkem firmy, kde se potýkají s vandalismem. „Rozbitá okna jsme měli i u Atomu, tam je ale v okolí plno hospod, takže počítáme s tím, že tam to nejspíše mají na svědomí lidé, kteří se z nich vracejí,“ doplňuje.