Od středy už je muž v léčebně. Řeč je o šestačtyřicetiletém Marcelu Pfeiferovi z Plzně. „Když jsem mu diagnózu sdělil, požádal mě nejdříve o neschopenku, ale pak si to zřejmě rozmyslel a už jsme ho v čekárně neviděli. Proto jsme museli požádat o pomoc policisty,“ vyložil vše plicní lékař. „Tři roky zpátky se nám nic podobného nestalo,“ doplnil.

„Policie je totiž složkou, která ochraňuje lidi i před takovým nebezpečím, nejen před trestnou činností. Musíme zajistit, aby nenakazil ostatní,“ uvedl mluvčí plzeňských policistů Jaroslav Ibehej.

Že nakažený člověk může přenést nemoc i na policisty, prý berou muži zákona jako riziko povolání. „Například zhruba před rokem a půl pokousal narkoman policistu, který pak kvůli podezření z možné nákazy žloutenkou a virem HIV musel chodit tři měsíce na odběry krve,“ sdělil Ibehej.

Nemocné nakažlivou chorobou nemusí policisté zadržet jen na popud lékařů. „Asi před rokem policisté vyslýchali cizince, který jim pak řekl, že se v cizině léčil na otevřenou tuberkulózu. Převezli jej do nemocnice. Podezření se v tomto případě nepotvrdilo,“ dodal Ibehej.

„Tuberkulóza se v Česku vyskytuje výjimečně,“ uvedl již dříve krajský epidemiolog Petr Pazdiora. V Plzeňském kraji se loni objevilo 66 případů TBC, v Plzni to bylo 18 lidí.

„Aby lidem hrozilo nebezpečí nákazy, museli by být s nemocným v opakovaném dlouhodobém kontaktu. To znamená například žít s ním v jedné domácnosti,“ vysvětlila primářka Plicní kliniky Fakultní nemocnice v Plzni Jana Vyskočilová. Podle ředitele Plicní léčebny Janov Stanislava Kosa se TBC léčí s pomocí účinných protituberkulózních léků, které vyléčí chorobu i v pokročilém stádiu. Léčení podle něj trvá v průměru půl roku. Ještě před třiceti lety bylo vyléčení otázkou dvou a více let.

Předchozí článek o nalezení pacienta najdete ZDE a článek o jeho zmizení z ordinace ZDE.