Speciálně upravený kamion v sobě ukrýval zubní ordinaci a ordinace lékařů nabízejících dermatologickou a oftalmologickou prevenci. V pondělí zaparkoval na náměstí Republiky v Plzni a zahájil tak svoji trasu po Plzeňském kraji.

„Největší zájem mají lidé o vyšetření mateřských znamének, bojí se rakoviny kůže, takže chodí s tím, že mají podezřele vypadající znaménka. Stejný zájem je také o oční prevenci. S dětmi zase chodí rodiče nejčastěji kvůli zoubkům,“ vysvětluje Blanka Krejčová z občanského sdružení Nechci kazy.
Děti se v kamionu učily čistit zoubky správnou a hlavně zábavnou technikou. Každé dostalo do ruky obrovský kartáček a podle instrukcí musely vyčistit chrup veselému zubatému maňáskovi. Stejně jako to dělala Terezka Pelikánová. „Doma se jí zuby někdy čistit nechce, ale tady jí to moc baví, tak snad jí to vydrží,“ doufá Terezčina maminka.

Podle statistik má své zoubky v pořádku jen necelá polovina dětí ve věku do pěti let. U starších dětí je to ještě horší. V průměru má pětileté dítě téměř čtyři zubní kazy a pouze necelá třetina dětí má zdravé zuby. Na to, jak si správně vyčistit zuby, se ale chodí ptát i dospělí. „Zajímají je například mezizubní kartáčky a další hygienické potřeby,“ říká Krejčová.

Plzeňanka Ludmila Brůhová si do kamionu přišla nechat změřit zrak, a jak na ni působí kouření cigaret. „Doufám, že to bude dobré, a na druhou stranu si říkám, že kdyby mi tady sdělili, že to nevypadá moc dobře, byla by to pro mě obrovská motivace s kouřením přestat. Snažím se ho totiž omezovat, ale po pravdě mi to moc nejde,“ přiznává Brůhová.

Lidé využívají možnosti vyšetření v pojízdné ordinaci prý především z časových důvodů. „U lékaře se musím objednávat, a dlouho tam čekat, často u něj strávím půl dne. navíc si myslím, že někdy je dobré znát názor i dalších odborníků,“ míní Jana Sivanová, kterou zajímalo, zda jsou její znaménka v pořádku. V prvních dvou týdnech už lékaři v rámci preventivní akce zachránili dva životy, když u dvou osob diagnostikovali zhoubný nádor na kůži v pokročilém stádiu, tzv. melanom. U obou pacientů již byla zahájena léčba.

Lékaři v kamionu zjišťovali i hrozbu zeleného zákalu. Pokud se neléčí, dochází k postupné ztrátě vidění. Nejprve dochází k malým výpadkům v zorném poli, později člověk ztrácí takzvané periferní vidění a místo některých lidí a předmětů již vidí pouze stíny a černé skvrny. Pokud oční nerv odumře úplně, dojde k úplné ztrátě zraku.