Podle hrázného Jiřího Kašpara je zřejmě v Hracholuskách nejvíce vody v dosavadní historii vodního díla. „V srpnu 2002 byla výška vody nad přepadem 1,08. Pokud se naplní předpoklady, vyšplhá hladina na 1,6 metru,“ řekl Kašpar.

„Očekáváme naplnění nádrže kolem půlnoci. Pak už nebudeme moci plně regulovat odtok Mže s přehrady,“ potvrdil v pátek Karel Zelenka z dispečinku povodí. Od půlnoci by měla začít hladina řeky stoupat až na průtok 200 kubických metrů za vteřinu, což je hodnota dvacetileté vody.

Kulminace Mže na odtoku hracholuské přehrady by měla nastat podle vodohospodářů kolem sobotního poledne, v Plzni bude nejvyšší hladina v sobotu v podvečer. Ohrožena je kromě obcí při toku Mže i plzeňská část Roudná. „Je pravděpodobné, že zahradní kolonie u řeky na Roudné budou zaplaveny, ale do obytné zóny by se voda dostat neměla,“ věří Zelenka.

Mapu s aktuálními údaji najdete ZDE.

V Malesicích je ulice s ohroženými nemovitostmi ochráněná pytli s pískem, lidé jsou informováni, od brzkých ranních hodin bude se dělá monitoring situace.

V Křimicích byly dvě rodiny evakuovány, podle potřeby se uskuteční další evakuace. Je zajištěno náhradní ubytování.

V Radčicích zatím není evakuace třeba, jsou tam připraveny pytle s pískem.

V centru města - MO Plzeň 3 - jsou ohrožené objekty hlídané, je napytlováno.

Na území MO Plzeň 4 - MVE i další průmyslové objekty v Bukovci jsou zabezpečené.

Informace k mostu na Jateční: v 15 hodin byl omezen provoz na mostě pouze pro autobusy MHD a ČSAD a osobní vozy, nákladní doprava jezdí objížďkami, podle vývoje situace bude případně odkloněna doprava celkově nebo naopak po skončení povodňové situace dojde k návratu dopravy v plném rozsahu.

MO Plzeň 1 - Severní nemovitosti u PLAZY jsou ohrazeny páskou a hlídkuje zde městská policie, při zhoršení situace zde bude zajištěn trvalý dozor. Je napytlováno dle potřeby, je zajištěno případné náhradní ubytování v 17. základní škole (Malesická).

Na Plzeňsku vyrostly bariéry z pytlů s pískem

Plzeňsko – Na velkou vodu se v pátek připravovali obyvatelé severního a jižního Plzeňska. Lidé sledovali stoupající hladiny řek i nečekaně rozvodněných potoků. Ti, kteří bydlí přímo u vody, se připravovali na evakuaci.

Zejména severoplzeňští hasiči, kteří absolvovali kolem třicítky zásahů, byli v jednom kole už od čtvrtka. Jejich nejčastější činností se stalo odčerpávání vody ze sklepů. V několika městech a obcích také stavěli hráze z pytlů naplněných pískem.

Třetí stupeň povodňové aktivity v pátek hydrometeorologové na Plzeňsku vyhlásili pro Úterský potok a řeku Střelu.

Rozbouřená Úslava se uklidnila

Úslava v měřicí stanici v jihoplzeňském Prádle zahrozila už ve čtvrtek třetím povodňovým stupněm. Situace se tam vyhrotila kvůli rychlému odpouštění vody z plného rybníku v Žinkovech. Na nižším toku platil maximálně druhý stupeň. Úslava naštěstí žádné velké škody nenapáchala a v pátek její hladina už klesala. Voda zaplavila několik zahrádek a lidem, kteří včas nepřeparkovali ze zátopových oblastí, poškodila auta.

Obyvatelé severoplzeňského Úterý si z rozvodněného potoka naštěstí zatím velkou hlavu dělat nemuseli. „Potok se v korytě udržel a rozlil se až dále po proudu, kde se do něho přidávají další přítoky,“ řekl starosta města Miloš Říha.

Hladinu Vejprnického potoka zase sledovali v Nýřanech. „Kolem třetí hodiny ranní naštěstí stoupat přestal a během pátečního dopoledne se voda uklidnila. Potok se nevylil,“ uvedl starosta Nýřan Jiří Davídek. Menší hráz z pytlů s pískem nařídila nýřanská povodňová komise postavit v obci Kamenný Újezd. „Tam problém způsobila voda z polí, která ohrožovala jeden z domů. Podařilo se ji odklonit,“ pokračoval starosta.

Pytle s pískem přišly vhod

Hasiči v pátek hráze z pytlů s pískem stavěli také u potoka v Horní Bříze, v Kozolupech, Bdeněvsi nebo Městě Touškově. Vodu podle krajské mluvčí Aleny Marešové odčerpávali například ze sklepů v Dobřanech, Kotovicích, Líšťanech, Nýřanech, Blatnici, Líních, Úněšově, Městě Touškově, Potvorově a dalších obcích.

Protipovodňové hráze vyrostly i u domu Miroslava Langa, který bydlí vedle rozvodněného potoka v Horní Bříze. Tady totiž stačilo, jen aby se hladina zvedla ještě o několik centimetrů výš, a voda se přelila až k domu. Ten byl i tak ale řádně podmáčený kvůli spodní vodě.

„Ze sklepa musíme neustále odčerpávat vodu a druhé čerpadlo, které nám tu nechali hasiči, máme i na zahradě. Míváme to tu zatopené často, ale až v posledních letech, protože vodohospodáři jsou haj… Ten potok je totiž tak zanešenej, že skrz něj v létě projdu v pantoflích suchou nohou,“ popsal Lang. V tomto domě prý žije 61 let. „Takové tání bývalo běžné, ale nikdy se do baráku voda nedostala. To ale to koryto vypadalo jinak! Tady býval brod a pod most se vešel vůz s koňma a projížděly tam i traktory. To už si ale dneska jen těžko představíte,“ vzpomíná muž.

Meteorologové: Čekáme ochlazení

Vzestup hladin řek způsobilo podle meteorologů především tání sněhu. Podle Jana Sulana z plzeňské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu se o víkendu začne ochlazovat. „Sobotní denní teploty mají být už nižší, kolem sedmi stupňů. Ochladí se v noci na neděli, kdy by měly teploty na horách klesnout možná i pod bod mrazu,“ uvedl Sulan.