Další dva radary ve městě chce mít na frekventovaných silnicích plzeňská radnice. První umístí do Doubravky do ulice Na Dlouhých, druhý na Karlovarskou třídu za rondel. Vedení města si od radarů slibuje snížení rychlosti projíždějících vozidel a tím i větší bezpečnost v dopravě.

„V Plzni se úsekové měření velmi osvědčilo, proto chceme dělat bezpečnějšími i další lokality," prohlásil primátor Martin Zrzavecký (ČSSD). Řekl, že peníze, které se vyberou na přestupcích, investuje město do dalších projektů zvyšujících bezpečnost.

Radar funguje od loňského července už v Plaské ulici na výpadovce z Plzně. Za rok fungování tu kamery zachytily přes čtyři tisíce řidičů překračujících povolenou rychlost a městská policie jim uložila pokuty za asi tři miliony korun.

„Opatření výrazně zvýšilo bezpečnost chodců v lokalitě," poznamenal Zrzavecký.

Radary jsou jedním z projektů koncepce Smart City Plzeň. Radnice hodlá realizovat také třeba umístění kamer do vozů městské dopravy a ke vstupům do mateřských a základních škol. „V Plzni je kamerami osazeno 25 z celkového počtu 30 základních škol, ale pouze jedna mateřská škola z 51," potvrdila mluvčí magistrátu Eva Barborková. Rozšíření počtu kamer je preventivním opatřením k ochraně dětí.

Dalšími plánovanými smart, tedy chytrými projekty, jsou třeba možnosti platit předplatné na plzeňskou dopravu inkasem. Ne všichni cestující si totiž chtějí koupit hned roční permanentku a získali by možnost platit předplatné měsíčně podobně jako elektřinu inkasem.

„Mělo by to odlehčit klientským centrům dopravních podniků a zbavit cestující nutnosti stát ve frontách v exponovaných obdobích," uvedla Barborková.

Zajímavým nápadem, který už využívá jako první zoologická zahrada, je také pořízení tzv. videoselfie.

Jde o populární vytvoření vlastní fotografie mobilním telefonem na atraktivním místě, které je pomocí speciální aplikace doplněno ještě videem. „Službu jsme zavedli od září u výběhu žiraf," řekl mluvčí zoo Martin Vobruba s tím, že konkrétní počty zdokumentování návštěvy v turistickém místě se právě vyhodnocují.

Dalším nápadem je vytvoření městské turistické karty s předplacenými službami v cestovním ruchu včetně MHD.

Projekty a návrhy do Smart City Plzeň posuzuje podle mluvčí Evy Barborkové řídící výbor v čele s primátorem Zrzaveckým. „Z balíku asi dvaceti záměrů jsme vybrali ty, na jejichž přípravě se může pokračovat, minimum dostalo stopku," uvedl primátor. Cílem projektů Smart City má být usnadnění každodenního života lidí a zlepšení dopravy, životního prostředí a dalších oblastí.